Jak pewnie ustalić ojcostwo?

fot. mat.pras.

Sposobem na pewne wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa jest przeprowadzenie testu DNA – badania takie wykonuje się zarówno na zlecenie sądu, ale także na zlecenie prywatne. Istnieje również możliwość przeprowadzenia ich anonimowo.

Testy DNA na ojcostwo – na czym polegają?

Istotą testów DNA na ojcostwo jest ustalenie profili genetycznych domniemanego ojca oraz dziecka, a następnie ich porównanie i analiza statystyczna – mówi Magdalena Sikora, specjalista portalu Zdrowegeny.pl

Konieczne jest do tego dostarczenie do laboratorium próbek materiału genetycznego badanych osób. Materiał ten może pochodzić na przykład z wymazu z wewnętrznej strony policzka (jest to najczęściej wybierane źródło DNA) czy z próbki krwi żylnej, jednak możliwe jest ponadto zbadanie tak zwanych mikrośladów, czyli np. paznokci ze skórkami, włosów z cebulkami, zaschniętych plam krwi czy materiału genetycznego obecnego na takich przedmiotach jak lizak, dziecięcy smoczek / gryzak, maszynka do golenia, wacik do czyszczenia uszu, plamy nasienia, guma do żucia, niedopałek papierosa, szklanka, ogryzek, plaster czy pasek do glukometru.

Po pozyskaniu materiału genetycznego, przeprowadzana jest analiza mająca na celu ustalenie profili genetycznych osób poddawanych testowi. Profil genetyczny jest zestawem odcinków DNA, które w pewnym stopniu pokrywają się u osób biologicznie ze sobą spokrewnionych – te odcinki nazywane są z kolei markerami genetycznymi. Zwykle w teście na ojcostwo sprawdza się 16, 22 lub 24 takie markery. Uzyskane profile genetyczne dziecka i domniemanego ojca są następnie porównywane, co pozwala na przygotowanie ostatecznego wyniku badania.

Ojcostwo, przy pomocy badania genetycznego, można wykluczyć z pewnością stuprocentową, a potwierdzić z pewnością wyższą niż 99,9999% – dodaje Magdalena Sikora.

Ojcostwo nigdy nie może zostać potwierdzone stuprocentowo ze względu na teoretyczne ryzyko wystąpienia takich samych profili genetycznych u dwóch osób niebędących biologicznymi krewnymi – jednakże, szansa ta w praktyce jest bliska zeru.

Jak przebiega realizacja testu na ojcostwo?

Genetyczne badanie ojcostwa może zostać zrealizowane na zlecenie sądu, na zlecenie prywatne lub anonimowo. W przypadku zlecenia sądowego, konieczne jest sporządzenie protokołu z procesu pobrania materiału (pobierany jest wymaz z błony śluzowej policzka) – w teście wymagane jest uczestnictwo nie tylko dziecka i domniemanego ojca, ale również biologicznej matki dziecka. Z pobrania próbek do badania na zlecenie prywatne również może, ale nie musi zostać sporządzony protokół – na przeprowadzenie takiego testu zgodę muszą wyrazić wszyscy opiekunowie prawni dziecka.

W przypadku anonimowych badań na ojcostwo, klient dostarcza próbki DNA (wymaz lub mikroślad) domniemanego ojca oraz dziecka do laboratorium – najczęściej odbywa się to drogą wysyłkową (zobacz dostępne testy na ustalenie ojcostwa na Zdrowegeny.pl), próbkę można jednak pobrać również w specjalnych punktach. Dane osób, od których próbki zostały pobrane, nie są rejestrowane (próbki oznaczane są np. jako “próbka A” i “próbka B”). Wyniki takich testów udostępniane są zwykle przez internet, w ciągu tygodnia od dostarczenia próbek do laboratorium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.