Jak odmienić przestrzeń za sprawą oświetlenia?

nowoczesne oświetlenie

fot. mat. prasowe

Chcesz odświeżyć wnętrze, ale nie wiesz, jak to zrobić? A może nie pozwalają Ci na to fundusze? Mamy dobrą wiadomość. Zmianę wystroju możesz zaplanować bez gruntownego remontu. Wprowadzając do aranżacji akcent w postaci nowego oświetlenia, można uzyskać naprawdę ciekawy efekt.

Sposobów na odmianę mieszkania za sprawą oświetlenia jest naprawdę wiele. Czasem wystarczy zastosowanie małego, ale przyciągającego uwagę detalu, innym razem konieczna staje się wymiana oprawy pełniącej we wnętrzu rolę oświetlenia ogólnego. Zastosowanie mogą znaleźć lampy o ciekawej formie, wykonane z niestandardowego materiału albo dające ciekawy efekt wizualny.

Lampy o niezwykłych formach

Dużym zainteresowaniem projektantów wnętrz oraz prywatnych inwestorów cieszą się lampy o oryginalnych, niecodziennych, a niekiedy nawet zaskakujących kształtach. Mogą naśladować formy znane nam ze świata przyrody (lampa Snake), przypominające ciała niebieskie (lampa Star) albo zjawiska pogodowe (lampa Rain). Czasem są wzorowane na figurach lub bryłach geometrycznych, kiedy indziej są tak abstrakcyjne, że trudno porównać je do jakichkolwiek kształtów znanych nam z naszej codzienności. Zdarza się, że bardziej niż oprawę oświetleniową przypominają dzieło sztuki nowoczesnej. Nie zawsze cechują się regularną formą. Mogą być nietypowe, asymetryczne i wyróżniać się sporymi gabarytami. Dzięki temu potrafią “zaczarować” wnętrze i przyciągnąć uwagę użytkownika. Wiele takich opraw możemy znaleźć na stronie Lampy.it.

Bogactwo w oświetleniu

W niektórych przypadkach można odmienić wnętrze poprzez zmianę stylistyki oprawy. Wprowadzając do aranżacji, zamiast oświetlenia w stylu klasycznym oprawy w stylu glamour, sprawimy, że wnętrze nabierze blasku i stanie się bardziej eleganckie. A decydując się na lampy industrialne, możemy nadać mu bardziej surowy i prosty wygląd. Do wyboru inwestora pozostają jeszcze lampy rustykalne, nowojorskie, skandynawskie i wiele innych. Warto przy tym pamiętać, że żonglowanie oświetleniem jako narzędziem służącym do zmiany stylistyki wnętrza wymaga sporo umiejętności. Należy tu uwzględnić wygląd pozostałych elementów wyposażenia, które razem z oświetleniem powinny stanowić spójną i estetyczną całość.

Dekorowanie światłem

Jednak nie tylko oprawy o niezwykłych kształtach potrafią odmienić wnętrze. Taki zabieg może się udać również dzięki lampom o bardzo prostych, minimalistycznych i nierzucających się w oczy formach. Jak to możliwe?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, dekorować światłem można na wiele sposobów. Czasem liczy się nie tyle niezwykła forma, ile uzyskany dzięki konkretnej oprawie efekt wizualny. Inwestor może się więc zdecydować na prezentujące się bardzo dekoracyjne podświetlane ściany albo wyeksponować za pomocą oświetlenia niezwykły detal architektoniczny. 

Dobrym pomysłem jest też zastosowanie wielu jednakowych opraw, których światło emitowane w postaci wąskiej wiązki przenika się lub łączyć ze światłem emitowanym przez inne identyczne lampy. Przykład takiej realizacji przedstawiamy na grafice.

Mamy nadzieję, że poprzez ten artykuł udało nam się podpowiedzieć kilka ciekawych pomysłów na odmianę wnętrza. Więcej inspiracji można szukać na stronach producentów oświetlenia albo portalach wnętrzarskich.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.