Jak leczyć kaca – obalamy mity

Jak leczyć kaca – obalamy mity

Fot: © piotr_marcinski / Bank zdjęć Photogenica

Kiedy rano zasłużenie boli głowa, sięgasz po różne środki. Czasem jednak wybierasz te, które mają odwrotny skutek. Zobacz jakie.

Są oczywiście w życiu rzeczy znacznie gorsze niż kac, ale nie myślisz o tym, kiedy go doświadczasz. Pulsujący ból głowy, mdłości, często wymioty… W poszukiwaniu remedium sięgasz po środki, które niestety mogą tylko pogorszyć twoje samopoczucie.

Ciężkostrawne jedzenie

Pizza, kebab czy ciężki makaron – takich dań lepiej unikać po hucznej imprezie. Zjedz coś, ale z umiarem (np. bulion), żeby nie obciążać i tak już mocno nadwyrężonego alkoholem żołądka. Spróbuj wypić sok pomidorowy (jest bogaty w potas), pij wodę.

Wymioty

Wiele osób myśli, że sprowokowanie się do wymiotów pomoże złagodzić objawy kaca. Taki zabieg może mieć dokładnie odwrotne skutki. Stracisz dużo płynów, elektrolitów i jeszcze bardziej odwodnisz organizm, dodatkowo podrażnisz też żołądek.

Tabletki przeciwbólowe

Niektóre środki przeciwbólowe przyjmowane z alkoholem mogą zwiększyć ryzyko uszkodzenia wątroby. Jeśli musisz się ratować tabletką, wybierz raczej środki z ibuprofenem, niż z paracetamolem, który jest metabolizowany w wątrobie.

Ćwiczenia

Intensywny wysiłek fizyczny może bardziej ci zaszkodzić niż pomóc. Ćwiczenia dodatkowo zwiększą odwodnienie organizmu i przyspieszą tętno. Jednak niewielki wysiłek, na przykład krótki spacer, może pomóc, poprawi krążenie krwi i pomoże pozbyć się toksyn z organizmu.

Kawa

Kawa może dodatkowo pogorszyć złe samopoczucie. Jest środkiem pobudzającym, który podniesie tętno, już i tak wyższe przy odwodnionym organizmie. Kawa zwiększy potliwość organizmu i pogorszy ogólne samopoczucie.

Wychodzi na to, że najlepsza jest kołdra, sen i dobry film…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.