Jak dbać o skórzaną torebkę? Kilka praktycznych wskazówek

fot. mat.pras.

Skórzane torebki to wyjątkowo wygodne akcesoria. Kobiety wybierają je ze względu na ich poręczność oraz uniwersalny wygląd nadający się do uzupełnienia każdej kreacji. Ponadto skórzane torebki odznaczają się niezawodną wytrzymałością – skóra to materiał bardzo odporny na zarysowania. Z drugiej strony cechuje go jednak wrażliwość na trudne warunki atmosferyczne oraz podatność na zabrudzenia. Z tego powodu należy szczególnie zwrócić uwagę na jego pielęgnację. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak dbać o skórzaną torebkę.

Regularne czyszczenie

Zarówno wnętrza, jak i zewnętrzna warstwa skórzanej torebki powinny być systematycznie czyszczone. Każdą plamkę powinno się likwidować jak najszybciej, aby nie pozwolić zabrudzeniom utrwalić się na materiale. Ponadto co parę miesięcy torebkę wypada gruntownie wyczyścić.

fot. mat.pras.

Do torebek ze skóry naturalnej użyjemy mydła oliwkowego, roztworu wody z octem bądź soku z cebuli. Jeżeli nie ufamy domowym sposobom, sięgnijmy po specjalne środki chemiczne dedykowane poszczególnym rodzajom skóry. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku torebek z jasnej skóry, które najtrudniej utrzymać w czystości.

fot. mat.pras.

Torebki ze skóry lakierowanej niejednokrotnie wystarczy przetrzeć zwilżoną ściereczką. Są bardzo łatwe do utrzymania w czystości, a w dodatku nie trzeba ich specjalnie natłuszczać. Jeśli czujemy taką potrzebę, możemy do ich pielęgnacji użyć oliwy z oliwek bądź ubitego białka.

Natłuszczanie skóry

Skórzane torebki, tak samo jak ludzka skóra, potrzebują nawilżania. Służą temu liczne pasty, ale często stosuje się również domowe sposoby. Popularne jest na przykład stosowanie oleju lnianego, olejku rycynowego czy pszczelego wosku – lecz tylko w przypadku torebek o gładkiej, błyszczącej powierzchni.

Szczególnej pielęgnacji pod kątem natłuszczania wymagają torebki ze skóry węża i innych gadów. W takim przypadku konieczne będzie użycie pasty do skór gadzich. To materiały bardzo kosztowne i bardzo delikatne, dlatego nie warto ryzykować polerowania ich niesprawdzonymi środkami.

fot. mat.pras.

Impregnacja skórzanych torebek

Skórzane torebki nie powinny być narażane na wilgoć, gdyż woda przyspiesza proces ich starzenia. Z tego powodu powinno się je impregnować. Niewidzialna warstwa ochroni je przed nasiąkaniem, dzięki czemu torebki dłużej zachowają swój kształt i gładkość.

W przypadku torebek ze skóry zamszowej lub nubuku należy przyłożyć szczególną wagę do procesu impregnacji. Są to materiały bardziej narażone na chłonięcie wody, przez co szybciej mogą ulec zniszczeniu. Do ich właściwej pielęgnacji służą specjalne spraye odświeżająco-zabezpieczające.

Właściwe przechowywanie

Skórzaną torebkę należy przechowywać w miejscu osłoniętym od słońca i nienarażonym na wilgoć. Ponadto nie powinno się jej szczelnie zamykać w foliowej reklamówce. Znacznie lepiej sprawdzi się bawełniany worek, gdyż skóra musi oddychać. Przed odłożeniem torebki na następny sezon, warto ją czymś wypełnić, by nie odkształciła się przez ten czas. Pamiętajmy także, by wcześniej ją wyczyścić i natłuścić.

Skórzane torebki mogą nam służyć przez wiele lat. Aby tak się jednak stało, musimy bezwzględnie przestrzegać powyższych zasad.

Torebki prezentowane w artykule dostępne są w sklepie internetowym Puccini, pod adresem https://puccini.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.