Jak często prać jeansy?

Jak często prać jeansy?

Fot: Pixabay

Jedni mówią, żeby robić to możliwie najrzadziej, inni wrzucają je do pralki niemalże po każdym użyciu. Czy wiesz, jak często powinnaś  prać jeansy?

Odpowiedzi na to pytanie podjął się portal HowStuffWorks, szybko dochodząc do wniosku, że wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Piorąc jeansy musisz rozważyć trzy czynniki: jak jeansy mają wyglądać, jak chcesz się w nich czuć i czy nie masz nic przeciwko chodzeniu w spodniach, które są lekko przybrudzone.

Chociaż upranie jeansów może spowodować, że denim będzie bardziej miękki, powinnaś pamiętać jednak, że jeansy są bardziej podatne na pranie niż inne ubrania. Wszystko za sprawą barwnika indygo, dzięki któremu mają swój charakterystyczny niebieski kolor. W przeciwieństwie do innych barwników, indygo nie wnika w materiał, ale osiada na szczycie nitek. Z czasem zaczyna się wykruszać, powodując że jeansy zaczynają blaknąć, często szybciej niż inne ubrania. Niestety nie możesz tego uniknąć. Jeśli upierzesz je niedługo po kupieniu, „wypłuczesz” barwnik bardziej równomiernie. Jeśli wcześniej będziesz je nosić przez kilka, czy nawet kilkanaście tygodni, barwnik wypłucze się mniej równomiernie. Sposób schodzenia barwnika ze spodni zależy też od budowy i sposobu ich użytkowania. Podobno miejsca, w których blakną jeansy, są tak wyjątkowe dla każdego człowieka, że FBI używa ich przy ustalaniu sprawcy przestępstwa. Oczywiście, jeśli takie jeansy wpadną im w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.