Jak chronić komputer przed ransomware

Jak chronić komputer przed ransomware

Fot: Shutterstock

Nic nie zrobi takich szkód w komputerze jak ransomware, złośliwe oprogramowanie, które zabiera dostęp do danych. Powinnaś umieć się przed nim bronić.

Jeśli jeszcze nie słyszałaś o ransomware, możesz uznawać się za szczęściarę. To złośliwe oprogramowanie, które może zdalnie zaszyfrować twój dysk twardy i zabrać ci dostęp do danych. Cyberprzestępcy nie ograniczają się tylko do bogatych przedsiębiorców czy portali. Często atakują dyski zwykłych ludzi i żądają okupu za odblokowanie danych.

Rób kopie zapasowe

I to regularnie, nie tylko od czasu do czasu. Ukryte w bezpiecznej chmurze internetowej, na dysku zewnętrznym czy nawet porcie USB, zabezpieczą cię przed szantażystami. Łatwo też je odzyskasz, nawet jeśli dane na twoim dysku zostaną zniszczone.

Zwracaj uwagę na maile

Jeśli dostaniesz maila z adresu, którego nie znasz, powinnaś zweryfikować jego adresata. Nie daj sobie wmówić, że wygrałaś wielkie pieniądze czy nagrodę, o którą nie grałaś. Nigdy nie otwieraj załączników niewiadomego pochodzenia. Czasem wystarczy jedno kliknięcie, aby zainfekować cały dysk. Uważaj na rozszerzenia. Większość wirusów ma pliki zakończone pdf lub exe.

Unikaj podejrzanych stron internetowych

W sieci znajdziesz ogromną liczbę stron internetowych, których jedynym celem jest pozyskanie danych od osób prywatnych.  Jeśli antywirus wysyła ci ostrzeżenie, posłuchaj go, jeśli strona prosi o zainstalowanie wtyczki do obejrzenia zdjęcia lub filmu, nigdy tego nie rób.

Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe

Dobre oprogramowanie samo wyłapie i zablokuje podejrzane pliki czy e-maile. Cyberprzestępcy wciąż wymyślają nowe wirusy, dlatego pamiętaj, aby regularnie je aktualizować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.