Jak antykoncepcja wpływa na głos kobiety

 

Jak antykoncepcja wpływa na głos kobiety

Fot: mat. pras.

Jak się okazuje hormony wpływają na wysokość twojego głosu. Zmienia się ona zależnie od cyklu. Gdy stosujesz antykoncepcję, rytm zmian zostaje zaburzony.

Pigułkę antykoncepcyjną wprowadzono w latach 60., dzisiaj bierze ją nawet 150 mln kobiet! Często prowadzi się nad nią badania. Ostatnio w PLOS ONE opublikowano wyniki mówiące o tym, że antykoncepcja ma wpływ na zmiany wysokości głosu.

Prowadzący badania przeanalizowali parametry głosu w dwóch grupach kobiet. Pierwsza brała pigułki, druga nie stosowała żadnej antykoncepcji. Prowadzący badania nagrywali głos każdej z nich w trzech różnych fazach cyklu miesiączkowego. W głosie kobiet niestosujących antykoncepcji zauważono subtelne zmiany w tonie głosu. Był wyższy podczas owulacji i chwilę po niej, podczas miesiączki obniżał się. W wysokości głosu kobiet biorących pigułkę nie odnotowano żadnych zmian. „Najprawdopodobniej zmiany musimy przypisać wahaniom hormonalnym, związanym z różnymi fazami cyklu” – powiedziała prowadząca badania Ireana Pavela Banai. Wygląda na to, że wyższy głos w czasie owulacji może być subtelnym sygnałem, wskazującym moment najwyższej szansy na zajście w ciążę. To skuteczne ewolucyjne rozwiązanie, pod warunkiem, że wyższy ton głosu jest bardziej seksowny dla płci przeciwnej…

Ireana Pavela Banai podkreśliła jednak, że grupa badana była bardzo mała, trzeba będzie przeprowadzić więc kolejne badania.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.