Katarzyna Bik “Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem”. Zapowiedź

książka najdroższa

fot. mat. prasowe

Miłość, intryga, pożądanie – zaklęte w obrazie mistrza. Tajemnice najbardziej kontrowersyjnego obrazu Leonarda da Vinci. Pierwsza książka opisująca całościowo historię najcenniejszego dzieła w zbiorach Polski. Autorka, Katarzyna Bik, to historyk sztuki, uznawana za najważniejszą ekspertkę od Damy z gronostajem, przez lata związana z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Jest rok 1490. W zamku Sforzów w Mediolanie Leonardo maluje portret. Zasłony w pokoju są zaciągnięte. Modelka siedzi na krześle. Ma 17 lat i spodziewa się dziecka. Nigdy nie wyglądała piękniej niż teraz: szczupła, w czerwonej sukni ze złotym haftem, na lewej ręce trzyma białe zwierzątko, a prawą głaszcze jego futerko. Skrzypnęły drzwi. Wpadający promień światła podkreśla porcelanową bladość skóry dziewczyny. Modelka odwraca nagle głowę do tyłu. W jej ciemnych, dużych oczach maluje się ciekawość i inteligencja. Kogoś wita? A może kogoś pożegna?

Była kochanką Lodovica Sforzy, przyszłego księcia Mediolanu, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowych Włoch, i uznaną poetką.

Ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. W swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goering i Adolf Hitler. Po 1989 roku Dama z gronostajem dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie.

Premiera 28 sierpnia 2019 roku

Opis pochodzi wydawcy

Wydawnictwo ZNAK

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.