Higiena jamy ustnej – szczoteczka nie wystarczy!

fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

Prawidłowe mycie zębów? Przecież to dziecinnie proste! Okazuje się jednak, że aż 90% pacjentów nieumiejętnie obchodzi się ze szczoteczką do zębów – mówi dr Jiri Sedelmayer, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się profilaktyką chorób jamy ustnej.

Wielu ludziom profilaktyka kojarzy się z częstym, energicznym myciem zębów. Niejednokrotnie wychodzimy z założenia, że im więcej siły włożymy w szczotkowanie, im bardziej przyciśniemy szczoteczkę do powierzchni zębów, tym lepiej i dokładniej je wyczyścimy. Otóż nie! Zbyt duży nacisk w połączeniu z twardą szczoteczką i szorowaniem w poziomie, ma fatalne skutki dla zębów i przyzębia. Powoduje krwawienie dziąseł, odsłanianie szyjek zębów, ubytki klinowe, a w najgorszym wypadku – nawet utratę zębów. Co jest więc ważne w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej? Jak mówi Dr Jiri Sedelmayer trzy rzeczy: prawidłowa technika mycia, właściwa szczoteczka i trochę samodyscypliny.

Prawidłowa technika mycia zębów wcale nie jest trudna. Wiedząc, że większość osadu powstaje przy dziąśle, właśnie w tym miejscu należy ustawić szczoteczkę ukośnie, pod kątem 45 stopni. Połowa główki szczoteczki powinna znajdować się na brzegu dziąsła, a druga połowa na powierzchni zębów. Tak ustawioną szczoteczką czyścimy zęby małymi, okrężnymi ruchami z niewielkim naciskiem.

Kolejnym krokiem w drodze o utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest dobór odpowiedniej szczoteczki. Szczoteczka o twardym włosiu nie ma szans, aby dostosować się do anatomii łuku zębowego, a co za tym idzie, wiele trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej jak np. okolice przyszyjkowe zębów zostają pomijane. Kolejnym problemem bywa również zbyt duża główka szczoteczki, która utrudnia, a często uniemożliwia dokładne oczyszczenie zębów. Np. szczoteczki CURAPROX CS 5460 (ponad 5 460 ultra cienkich włókien) bardzo dokładnie oczyszczają każde miejsce na powierzchni zęba, nie raniąc dziąseł i nie uszkadzając szyjek zębowych. Dodatkowo mała główka szczoteczki umożliwia dokładne oczyszczenie całego łuku zębowego, a elegancki ośmiokątny kształt rączki pomaga w trzymaniu szczoteczki pod właściwym kątem.

“Pamiętajmy” – mówi Dr Sedelmayer. – “Utrzymując prawidłową higienę jamy ustnej, zachowamy zdrowe zęby i przyzębie aż do późnej starości. I choć niektórym może się to wydać dziwne, nie częstotliwość, a technika mycia jest tu najważniejsza. Lepiej myć zęby tylko raz dziennie, ale prawidłowo, niż trzy razy a źle!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.