Gwiazda betlejemska – jak ją pielęgnować

fot. mat.pras.

W latach 50. ubiegłego wieku, kiedy niemieckim ogrodnikom udało się wyhodować pierwsze gwiazdy betlejemskie, które dobrze radziły sobie w ogrzewanych pomieszczeniach. Stały się one nieodzownym elementem adwentu i świąt Bożego Narodzenia. Te wszechstronne rośliny ze swoimi pięknie wybarwionymi przylistkami towarzyszą ludziom na całym świecie podczas zimowych miesięcy, pod warunkiem, że przestrzegają oni kilku zasad dotyczących pielęgnacji.

Właściwe stanowisko

Światło jest eliksirem życia dla tej zapowiadającej Boże Narodzenie piękności. Miejsce w pobliżu okna jest wskazane, może stać nawet w pełnym słońcu, ponieważ zimą na naszych szerokościach geograficznych nie stanowi to dla niej problemu. Idealna temperatura waha się w granicach 15 – 22°C. Podczas wietrzenia pomieszczenia należy przenieść ją w bezpieczny kąt. Aby utrzymać poinsecję w najlepszej formie ustaw ją w ciepłym, jasnym miejscu, z dala od przeciągów.

Woda o temperaturze pokojowej

Należy pamiętać, że lepiej jest, gdy ziemia jest trochę przesuszona niż zbyt wilgotna. Należy unikać zalegania wody, ponieważ zajmuje ona sporą przestrzeń i zagraża korzeniom. Dlatego nigdy nie dawaj roślinie więcej wody, niż gleba może wchłonąć. Warto zapewnić odpowiedni drenaż lub osłonkę z otworami na spodzie, żeby woda miała ujście. Nie ma reguły dotyczącej podlewania poinsecji. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest suche lub roślina stoi w pobliżu grzejnika, wskazane jest nawet codzienne podlewanie – w przeciwnym razie co dwa do trzech dni. Jeśli zanurzymy bryłę korzeniową na kilka minut w wodzie, roślina nie będzie potrzebować nawadniania przez dłuższy czas. Wielkość doniczki również odgrywa rolę: małe wymagają podlewania częściej niż duże.

Miniaturowe poinsecje należy sprawdzać każdego dnia. Podnosząc doniczkę można się zorientować w jakim stopniu roślina jest nawodniona. Jeśli jest lekka, nadszedł czas na ponowne podlewanie. Poinsecje preferują wodę o temperaturze pokojowej.

Poradnik zakupowy

Poinsecje będą pięknie prezentować się nawet przez bardzo długi czas, jeśli zostaną odpowiednio zabezpieczone na czas transportu z centrum ogrodniczego czy kwiaciarni do domu. Narażenie ich na przeciągi lub temperatury poniżej 12°C spowoduje trwałe uszkodzenia, które, choć początkowo są niewidoczne, mogą spowodować gubienie liści krótko po przyniesieniu ich do domu. O jakości rośliny świadczą małe, zdrowe, żółte pąki między kolorowymi przylistkami. Właściwie pielęgnowane rośliny mają nienaruszone przylistki i liście i przede wszystkim są ustawione z dala od przeciągów.

Pomysły i inspiracje na wykorzystanie gwiazdy betlejemskiej znajdują się na kanale MyPoinsettia na YouTube, na stronie http://www.gwiazda-betlejemska.info/ oraz na Facebooku MojaPoinsecja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.