Gdy masz wysoki poziom żelaza

fot. ©Mykola Lukash/pl.123rf.com

Przeładowanie żelazem może powodować m.in. wczesną menopauzę, marskość wątroby czy nawet nowotwór. Za nieprawidłowy metabolizm tego pierwiastka może odpowiadać hemochromatoza – jedna z najczęstszych chorób genetycznych. Co jeszcze powinnaś wiedzieć?

Jeśli wyniki badań krwi wskazują na podwyższony poziom żelaza, powinnaś sprawdzić, czy ta nieprawidłowość nie wiąże się z hemochromatozą. To niebezpieczna choroba, za którą w większości przypadków odpowiada mutacja w genie HFE. Minimum jedna zmiana w tym genie dotyczy aż 3,8 miliona Polaków! Hemochromatoza polega na nadmiernym odkładaniu żelaza w tkankach – m.in. wątrobie, trzustce, przysadce mózgowej, sercu, nerkach czy stawach – co powoduje ich znaczne uszkodzenie.

Hemochromatoza – jak jeszcze się objawia?

Pierwsze objawy hemochromatozy są bardzo nieoczywiste i pojawiają się ok. 30-40 roku życia. Należą do nich m.in. zmęczenie, osłabienie organizmu, bóle brzucha czy bóle stawów (przede wszystkim międzypaliczkowych). Tymczasem nieleczona hemochromatoza może doprowadzić do wczesnej menopauzy, niepłodności, cukrzycy, nadciśnienia, marskości wątroby… Zwiększa też ryzyko wystąpienia nowotworu wątrobowokomórkowego – aż 200 razy! To właśnie z powodu nieoczywistych objawów diagnostyka jest tak trudna i trwa nierzadko wiele lat…

10 lat – średni czas diagnostyki hemochromatozy

To stanowczo za dużo! W tym czasie mogą bowiem wystąpić uszkodzenia, których nie będzie dało się już odwrócić. Ponadto nieleczona przez 5 lat hemochromatoza zwiększa ryzyko śmierci aż o… 60%. Aby leczenie było efektywne, a zapobiegnięcie zmianom (lub nawet ich cofnięcie) możliwe, hemochromatozę najlepiej wykryć jak najszybciej. W jaki sposób to zrobić?

Wynik testu DNA to jednoznaczna diagnoza

Jednym sposobem na postawienie jednoznacznej diagnozy jest test DNA. Dzięki niemu dowiesz się, czy obecne są u ciebie zmiany w genie HFE. Im szybciej zostanie wykonane badanie, tym łatwiej będzie można uchronić zdrowie.

Jeśli masz więc wysoki poziom żelaza, nie zwlekaj z przebadaniem się – wynik testu DNA pomoże tobie i lekarzowi podjąć dalsze decyzje dotyczące zdrowia. Pamiętaj, że tylko wczesne wykrycie hemochromatozy umożliwia uniknięcie lub cofnięcie niebezpiecznych powikłań.

Artykuł powstał we współpracy z badaniaprenatalne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.