Farmaceuta radzi: Naturalna apteczka dla każdej mamy

fot. Photogenica

Każda mama lubi być przygotowana na różne sytuacje. Szczególnie, jeśli chodzi o zdrowie swojego dziecka. Dlatego warto wcześniej się zabezpieczyć i przygotować zestaw produktów, które można podać dziecku w sytuacjach takich jak stłuczenia czy ból brzucha.

O tym, jak skomponować naturalną i podręczną apteczkę opowiada mgr Joanna Żarnowska, farmaceutka w Włocławka.

Domowe apteczki to często chaotyczny zbiór leków, których termin ważności dawno minął. W takiej zbieraninie ciężko jest coś znaleźć, a gdy zajdzie taka potrzeba należy bardzo uważnie sprawdzić czy opakowanie nie jest pęknięte oraz jaka jest data przydatności – komentuje mgr Joanna Żarnowska, farmaceutka prowadząca aptekę w ramach programu PARTNER+. – Bezpieczniejszą formą jest skompletowanie naturalnej apteczki, którą jeśli podzielimy na konkretne dolegliwości, będzie bardziej praktyczna i trwała w wykorzystaniu – dodaje farmaceutka.

Co przyda się w domowej apteczce:

Gdy boli brzuch

 • Herbata imbirowa – przynosi ulgę w rozstrojach żołądkowych i współwystępujących nudnościach.

 • Siemie lniane – poprawia pracę jelit, osłania i regeneruje błony śluzowe żołądka.

 • Herbatka rumiankowa – zaparzenie rumianku działa łagodząco na ból brzucha, a dzięki zawartości spiroeteru i związkom kumaryny ma działanie uspokajające. Kąpiel z rumianku może ułatwić również zasypianie.

Kiedy męczy kaszel

 • Lipa – dzięki działaniu przeciwzapalnemu i napotnemu jest pomocna w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych przebiegających z gorączką.

 • Syrop z sosny – ten specyfik jest polecany w walce nie tylko z kaszlem, ale również z przeziębieniem, gdyż wzmacnia organizm.

 • Liść podbiału – stosowany jest w stanach zapalnych jamy ustnej i oskrzeli, gdyż działa przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie.

 • Bluszcz – syrop z bluszczu ma działanie przeciwzapalne, wykrztuśne i łagodnie rozkurcza oskrzela, dzięki czemu łagodzi dokuczliwy kaszel i ma zastosowanie w infekcjach górnych dróg oddechowych.

Na rany i skaleczenia:

 • Maść propolisowa – propolis opisywany jest jako jeden z naturalnych antybiotyków występujących w przyrodzie. Ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przyspiesza gojenie się ran.

 • Babka lancetowata – jest rośliną stosowaną na zranienia i opuchlizny. Jej właściwości antybakteryjne dają szczególny efekt przy ranach, które trudno się goją.

 • Maść nagietkowa – dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym łagodzi podrażnienia skóry oraz zabija część bakterii.

A na katar…

 • Sól fizjologiczna – inhalacje z soli fizjologicznej działają nawilżająco dla śluzówki nosa, jednocześnie zapobiegając namnażaniu się bakterii. Trzeba pamiętać jednak, że jedną fiolkę należy zużyć w ciągu 24 godzin od otwarcia!

 • Olejek pichtowy – zawarte w nim substancje aktywne nasilają przepływ krwi, co aktywizuje oczyszczanie organizmu. Intensywny aromat olejku udrażnia drogi oddechowe ułatwiając oddychanie.

 • Czystek – herbata z czystka jest bogata w polifenole, które są skuteczne w walce z drobnoustrojami i wirusami. Jego skuteczność w walce z infekcjami potwierdziły badania kliniczne.

 • Maść majerankowa – łagodzi podrażniony nos oraz ułatwia oddychanie.

  Ciekawym surowcem wykorzystywanym w farmacji jest również porost islandzki, który stymuluje układ odpornościowy i jest bardzo dobrze tolerowany przez dzieci powyżej 4-go roku życia. Proponuje się go w walce ze stanami zapalnymi i w podrażnieniach jamy ustnej, zachowując odpowiednie nawilżenie gardła – dodaje mgr Joanna Żarnowska.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia poważnych objawów najlepszym sposobem jest ich konsultacja z lekarzem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.