Fakty i mity o farbowaniu włosów w czasie ciąży

fot. mat.pras.

Czy farbowanie włosów w czasie ciąży to dobry pomysł? To pytanie zadają sobie kobiety na całym świecie, które chcą zmienić coś w swoim wyglądzie.

Każda kobieta chce czuć się atrakcyjnie i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest takie stare powiedzenie, że jak nas widzą, tak nas piszą. Włosy stanowią nieodłączny element atrakcyjności i to jaką mają długość, kolor oraz czy są zadbane, bardzo wiele mówi o nas innym ludziom.

Istnieje pełno teorii na temat stylizacji fryzury. Jedni mówią, że farbowanie włosów w czasie ciąży jest zupełnie bezpieczne dla naszego zdrowia i nie zagraża płodowi. Inni z kolei są zdania, że pod żadnym pozorem nie wolno farbować włosów, gdy jesteśmy w ciąży, ponieważ niesie to za sobą poważne konsekwencje. Zastanówmy się więc co jest prawdą, a co kłamstwem?

Farbowanie włosów w ciąży – przekazywanie genów

Najbardziej popularna teoria mówi o tym, że farbowanie włosów w czasie ciąży spowoduje, że nasze dziecko będzie rude. Jest to oczywiście jeden wielki mit, który nie ma nic wspólnego z prawdą. Fakty są takie, że to jaki kolor oczu czy włosów będzie miało nasze dziecko, zależy przede wszystkim od genów, jakie dziedziczymy od rodziców.

Jeśli ojciec lub matka mają jasny kolor włosów, to najpewniej dziecko również będzie miało taki sam kolor. Co innego, gdy ojciec lub matka są rudzi. Wtedy według praw genetyki dziecko może odziedziczyć taki sam kolor włosów. Dotyczy to również dalszej rodziny np. dziadków, czy babć z dalszych pokoleń. Niejednokrotnie zdarzało się, że dziecko odziedziczyło geny po dziadku w postaci astygmatyzmu, krótkowzroczności czy innych cech szczególnych.

Zmiana koloru włosów w czasie ciąży nie wpływa na wygląd zewnętrzny dziecka, bo za to jest odpowiedzialne dziedziczenie genów.

Jak to jest ze ścinaniem włosów?

Podobnie jest z teorią, która głosi, że gdy będziemy ścinać włosy w czasie ciąży, to nasze dziecko będzie żyło krótko. Jest to oczywiście jeden wielki mit, który nie został w żaden sposób udokumentowany badaniami czy przypadkami, które wydarzyły się w rzeczywistości. Wynika to bardziej ze starych przesądów, o których mówiły nam nasze babcie niż z realnego wpływu na nasze życie.

Jeżeli chcesz zmienić fryzurę lub ściąć włosy to nie wahaj się tego zrobić. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żebyś wyglądała, tak jak chcesz. Twoje samopoczucie jest bardzo ważne w tym trudnym okresie i zasługujesz na to, żeby wyglądać naprawdę atrakcyjnie!

Czy farbowanie włosów w czasie ciąży jest bezpieczne dla zdrowia?

fot. mat. pras.

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Opinie lekarzy są różne. Istnieje pewna teoria, która głosi, że farbowanie włosów w czasie rozwoju płodu może spowodować powikłania zdrowotne. Niektóre farby zawierają amoniak, który może dostać się do organizmu matki, gdy zostaje na głowie po farbowaniu włosów.

Amoniak jest nieorganicznym związkiem chemicznym azotu i wodoru i wylany na ludzką skórę może wywołać odmrożenia. Działa też drażniąco na błony śluzowe – a przy tym jest toksyczny. Najczęściej jednak farby, które są dostępne w sklepach zawierają śladowe ilości tej substancji i nie powinny zagrażać zdrowiu.

Niestety ale wciąż brakuje badań na temat bezpieczeństwa farbowania włosów w czasie ciąży, dlatego najlepiej zachować zdrowy rozsądek i farbować włosy dopiero w trzecim trymestrze (między 27 a 40 tygodniem ciąży). Dzięki temu będziesz pewna, że farbowanie włosów nie spowoduje nieoczekiwanych komplikacji.

Ponadto gdy farbujesz włosy to przestrzegaj następujących zasad:

  • Używaj farby naturalnej, która nie zawiera amoniaku. Jeśli robisz to w salonie fryzjerskim to koniecznie poinformuj fryzjera o tym, że jesteś w ciąży. Pamiętaj o robieniu przerw, ponieważ jest niewskazane,aby siedzieć cały czas w jednej pozycji.
  • Nie nakładaj farby na uszkodzoną skórę, ponieważ farba zawiera związki chemiczne, które mogą ją podrażnić. W skrajnych przypadkach może dojść do zakażenia.
  • Upewnij się, że pomieszczenie, w którym farbujesz lub rozjaśniasz włosy ma dobrą wentylację. Chemikalia które wdychasz podczas farbowania mogą negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie i dziecka.

Upewnij się, że jesteś gotowa na zmianę

Podsumowując: farbowanie włosów naturalną farbą lub henną nie jest szkodliwe dla zdrowia. Jeśli jednak farbujesz włosy pierwszy raz, to dobrze się zastanów, czy to jest odpowiedni moment, żeby to zrobić. Możliwe że nowa stylizacja wcale nie będzie Ci się podobała, a to będzie generowało niepotrzebny stres, który może negatywnie wpłynąć na zdrowie Twoje i maluszka.

A jak wiadomo spokój wewnętrzny i dobry nastrój są stanami, które jak najczęściej powinny pojawiać się w okresie ciąży.

Autor: artykuł został stworzony przez portal Witalne Porady, w którym znajdziesz informacje o zdrowiu i witalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.