Emulsja micelarna – co to jest i jak ją stosować?

fot. mat.pras.

Emulsja micelarna to nowość wśród kosmetyków do oczyszczenia skóry twarzy. Polecana jest do codziennej pielęgnacji wszystkich typów skóry, w tym nawet wrażliwej, suchej, skłonnej do uczuleń i podrażnień. Nie zmywa naturalnej hydrolipidowej warstwy ochronnej skóry.

Co to jest emulsja micelarna?

Oczyszczanie skóry twarzy to podstawowy zabieg pielęgnacyjny wykonywany w ramach codziennej toalety. Na rynku jest wiele przeznaczonych do tego preparatów, a jednym z najbardziej popularnych w ostatnim czasie stała się emulsja micelarna. Kosmetyk gwarantuje dokładne i głębokie, a przy delikatne dla skóry oczyszczanie. Działanie to jest wynikiem zamknięcia substancji myjącej w micelach. To mające kulistą formę związki chemiczne wykazujące działanie amfifilowe. Zewnętrzna ich warstwa ma własności hydrofilowe (przyciąga wodę i odpycha tłuszcz), a wewnętrzna hydrofobowe (odpycha wodę, wiąże się z tłuszczami). Działanie to można porównać do magnezu. Dzięki użyciu miceli uwalniana jest tylko niezbędna do uzyskania satysfakcjonującego efektu ilość substancji myjącej. Dodatkowo wszelkie tłuste zanieczyszczenia zbierane są do wewnątrz miceli, a pozostałe zmywane są wodą. Godny podkreślenia jest fakt, że emulsja micelarna nie zawiera mydła i żadnych drażniących substancji.

Jakie korzyści płyną ze stosowania emulsji micelarnej?

Stosowanie emulsji micelarnej wiąże się z wieloma korzyściami. Preparat wspomaga utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry. Nie uszkadza jej naturalnej bariery ochronnej, czyli płaszcza lipidowego. Z niezwykłą skutecznością usuwa pozostałość makijażu i wszelkie inne zanieczyszczenia. Zapewnia skórze uczucie świeżości i elastyczności oraz działa kojąco. Usuwa nadmierną ilość sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe. Normalizuje poziom pH, przywracając naturalny odczyn skóry. Łagodzi podrażnienia, nie wywołuje uczucia ściągnięcia czy wysuszenia. Sprzyja zwężeniu porów, przez co zapobiega powstawaniu wyprysków. Dzięki emulsji skóra staje się miękka, gładka i przyjemna w dotyku.

Kto może używać emulsji micelarnej?

Emulsja micelarna nadaje się do każdego typu cery, choć w sposób szczególny polecana jest posiadaczom skóry suchej lub wrażliwej, nietolerującej tradycyjnych kosmetyków pielęgnujących oraz osobom zmagającym się z trądzikiem młodzieńczym i różowatym. Dodatkowo warto jej używać przed zabiegami dermatologicznymi i po nich. Ze względu na łagodny charakter z powodzeniem może być stosowana nawet u małych dzieci.

Jak stosować emulsję micelarną?

Emulsja micelarna jest bardzo prosta w użyciu zarówno z wykorzystaniem wody, jak i bez niej. W pierwszym przypadku niewielką ilość emulsji nanosi się na skórę twarzy i okolice oczu, pamiętając o równomiernym jej rozprowadzeniu po całej powierzchni, przez chwilę masuje się skórę i spłukuje wodą. Oczyszczenie bez użycia wody przeprowadza się następująco: preparat nanosi się na płatek i przeciera nim skórę twarzy, zaś w okolicy oczu przykłada na chwilę i delikatnie zmywa pionowymi ruchami w dół. Emulsję powinno się stosować dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Dla zachowania swoich cennych właściwości produkt musi być przechowywany w temperaturze 15–25°C.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.