Efektywne sprzątanie po remoncie

Efektywne sprzątanie po remoncie

fot. mat.pras.

Remont to męczący i zazwyczaj długi proces. Nic więc dziwnego, że nikt nie chce zajmować się po nim porządkami. Niestety, aby cieszyć się w pełni efektami remontów, trzeba skupić się też na sprzątaniu. Jak zrobić to szybko i efektywnie?

Sprzątaj już w trakcie remontu

Prace remontowe przeprowadza się etapowo i tak też należy sprzątać. Jeśli wszystkie porządki chcesz sobie zostawić na sam koniec remontu, to spędzisz nad tym przynajmniej cały dzień (a zazwyczaj więcej).

Efektywne i mało odczuwalne porządki (czasowo i fizycznie) wiążą się ze sprzątaniem już w trakcie remontu. Pył wycieraj tuż po skończeniu szlifowania czy wiercenia. Pędzle myj od razu po malowaniu. Niczego nie zostawiaj sobie na później, jeżeli wiesz, że dany etap prac jest już definitywnie zakończony.

Sprzątaj według zasad

Pamiętaj o tym, aby przeprowadzać porządki zgodnie z zasadą góra dół. To uniwersalna zasada sprzątania, którą warto stosować nie tylko po remoncie. Zakłada ona czyszczenie najpierw powierzchni na górze i stopniowe schodzenie niżej. Dzięki temu nie roznosimy zabrudzeń na już czystych miejscach. To spora oszczędność czasu i wysiłku.

Używaj dobrych produktów

Efektywne sprzątanie wymaga użycia wydajnych środków do sprzątania. Dlatego zanim zaczniesz porządki, wybierz się na zakupy. Postaw na produkty z dobrymi opiniami innych konsumentów i nie bój się chemii profesjonalnej. Dobrym wyborem będą środki od General Fresh, ponieważ łączą w sobie właściwości chemii gospodarczej i profesjonalnej.

Nie zapomnij o dobrych akcesoriach do sprzątania. Chłonne ściereczki, ręczniki papierowe, porządny mop – to wszystko na pewno ci się przyda podczas sprzątania po remoncie.

Zwróć uwagę na odkurzanie

Sprzątanie po remoncie wiąże się zwłaszcza z porządnym odkurzaniem zarówno podłogi, jak i ścian czy mebli. Oczywiście, najlepiej by było wyposażyć się w odkurzacz przemysłowy, lecz nie jest to konieczne. Zwykły odkurzacz wystarczy, jeśli używasz go w odpowiedni sposób.

Pamiętaj o tym, aby odkurzacz regularnie opróżniać i czyścić. Zatkany filtr i worek skutkują sytuacją odwrotną do sprzątania. Wówczas odkurzacz może i działa, ale z pewnością więcej kurzu rozsiewa dookoła, niż zasysa.

Miej także na uwadze wszystkie zmiotki do kurzu. Lepiej je sobie odpuścić po remoncie, ponieważ one niczego nie sprzątają, a jedynie strzepują kurz na powierzchnie wokół.

Zabezpiecz mieszkanie przed zabrudzeniami

Warto także wspomnieć o środkach zapobiegających zabrudzeniom. Jeśli zadbasz o to, aby pył nie spadał na podłogę, a farba nie pokryła mebli, oszczędzisz sobie wiele wysiłku. Na pewno nie zaszkodzi, jeśli przykryjesz wszystko specjalną folią. Wówczas po remoncie wystarczy ją zdjąć, a meble tylko odświeżyć. To całkowita eliminacja problemu prania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.