Dziwne składniki kosmetyków

Jad żmii, śluz ślimaka, ślina jaskółki albo miedź, złoto, perły… Niektóre składniki zaskakują. A jednak można je znaleźć w kosmetykach coraz częściej. Naukowcy odkrywają coraz więcej ich właściwości.

O tym, jakie są tendencje na rynku kosmetycznym, opowiada Olga Chrzanowska, specjalista ds. chemii kosmetycznej L’biotica. Właściwości składników roślinnych, które wykorzystywane są w kosmetykach, są powszechnie znane. Tymczasem okazuje się, że do pielęgnacji skóry można wykorzystać również nieco bardziej kontrowersyjne substancje czynne. Przebojem ostatnich lat są odchody słowicze. Zawierają enzym – guaninę, która złuszcza naskórek, rozjaśnia i odmładza skórę twarzy. Odchody słowików są suszone, a następnie ekstrahuje się z nich potrzebne składniki, miesza z np. masłem Shea, opiłkami złota czy z zieloną herbata. Na koniec, poddaje się je działaniu promieniowania UV. Ten stary, sekretny przepis na piękny wygląd, podbija serca całego Hollywood.

Kolejnym zaskakującym składnikiem kosmetyków jest śluz ślimaka, który wyróżnia się niezwykle skutecznym działaniem regeneracyjnym i wygładzającym zmarszczki. Jego funkcja wynika z obecności substancji takich jak mucyna, kwas hialuronowy oraz peptydy miedzi z minerałami. Po przeprowadzonych badaniach dowiedziono, że śluz ślimaka daje również widoczne efekty w takich dolegliwościach jak: trądzik, rozszerzone pory i zaskórniki oraz przebarwienia i blizny.

Naukowcy, sięgnęli także po wyciąg z jaskółczych gniazd, a dokładniej – ślinę jaskółek. Jest ona bogata w węglowodany, wapń, magnez, potas oraz silne przeciwutleniacze, a co za tym idzie, zwalcza widoczne objawy starzenia skóry. Podobnie jak jad żmii, tylko na innej zasadzie. Jad żmii w kosmetykach to często syntetyczny neuropeptyd, który jedynie naśladuje działanie toksyny znajdującej się w prawdziwym jadzie żmii. Ale wystarczająco skuteczny, by łagodzić napięcia mięśni, wygładzać skórę, hamować powstawanie zmarszczek. 

Z kolei miedź jest niezbędna do syntezy kolagenu, bierze udział w procesach gojenia, syntezie melaniny, odpowiada za spójność tkanek. Właściwości złota znane są już od dawna, choć nieczęsto wykorzystywane ze względu na wysoka cenę. Złoto odmładza, rozjaśnia, wspiera procesy regeneracyjne skóry. 

Serum naturalne do rzęs INVEO z peptydami miedziowymi

1 Comment

  • Marta napisał(a):

    mama potwierdza, bardzo skuteczne, Serum Reduktor Wieku z syntetycznym neuropeptydem SYN ® -AKE – jak jad żmii, rewelacyjnie ujędrnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.