Domowe sposoby na zatkany nos

Domowe sposoby na zatkany nos

Fot: Photogenica

Zatkany nos utrudnia oddychanie, nie pozwala spać, odbiera radość życia. Nie czujemy smaków ani zapachów. Oto domowe sposoby, aby go odetkać.

Czosnek

Allicyna w czosnku przeciwdziała infekcjom wirusowym. Czosnek pomaga też budować odporność. Jeśli chcesz rozpocząć kurację czosnkiem, pamiętaj, że najbardziej skuteczny jest w wersji surowej (wtedy działa allicyna). Nie ma określonej dawki czosnku, którą powinnaś przyjmować – ale dawka 3-5 ząbków dziennie przez minimum 10 dni powinna pomóc. Dodawaj go do zup, sałatek czy sosów. Wielbiciele takiego remedium twierdzą, że niezbyt piękny zapach czosnku to nic w porównaniu z odblokowanym nosem i zatokami. Ta terapia nie nadaje się dla osób z niskim ciśnieniem. Czosnek obniża je jeszcze bardziej.

Nawilżenie

Pij jak najwięcej wody, soków, jedz zupy. Odpowiednio nawodniony organizm to mniejsze podrażnienie śluzówki i łatwiejsze usuwanie śluzu przy wydmuchiwaniu nosa.

Spanie w chłodzie

Kładź się spać w chłodnym, przewietrzonym pokoju. Połóż głowę na kilku poduszkach, taka pozycja ułatwi przepływ śluzu.

Nawilżacz

Nawilżacz zwiększy wilgotność powietrza w pokoju, co pozytywnie wpływa na śluzówkę i stan naczynek krwionośnych w nosie, zmniejsza ilość wydzielanego śluzu i poczucie zapchania.

Sól fizjologiczna

Spray z solą fizjologiczną pomoże przepłukać drogi oddechowe i zatoki oraz usunąć zalegający śluz. Do tego świetnie nawilża błonę śluzową.

Olejki eteryczne

Mentolowe czy eukaliptusowe łagodzą uczucie zatkanego nosa. Nawilż kilkoma kroplami chusteczkę, skropl poduszkę, na której śpisz.

Pamiętaj

Idź do lekarza, jeśli uczucie zatkanego nosa utrzymuje się dłużej niż przez 10 dni, towarzyszy mu gorączka, ból gardła, ból głowy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.