Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z ust

Wydaje ci się, że w higienie jamy ustnej jesteś bardziej święta od papieża, a i tak nie możesz się go pozbyć. Wypróbuj domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z ust.

Pij wodę

Brak dostatecznego nawilżenia w ustach sprzyja namnażaniu się bakterii, które odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach z ust. Nawilżaj usta pijąc wodę, zwłaszcza po przebudzeniu, tak aby zrekompensować nocne wysuszenie.

Pij zioła

Napary ziołowe np.: z rumianku czy mięty pomogą odświeżyć oddech, zwalczyć drobnoustroje i zregenerują błonę śluzową. Zioła to dobra alternatywa dla herbaty. Oddech odświeża także płukanie buzi naparem z szałwii.

Czyść język

Pamiętaj, że bakterie osiadają nie tylko na zębach, ale też na języku. Jeśli czyścisz język codziennie specjalną szczoteczką, możesz usunąć ich nawet 96 procent.

Dbaj o zęby

Regularne wizyty u dentysty i mycie zębów także pomoże walczyć z brzydkim zapachem. Zęby powinnaś myć przynajmniej dwa razy dziennie, przez m.in. 2 minuty. Po każdym myciu przepłucz usta płynem do higieny jamy ustnej.

Jedz zdrowo

Unikaj jedzeniaz dużą zawartością fruktozy, które podczas trawienia może wywołać namnażanie bakterii i docelowo nieświeży oddech. Uzupełniaj dietę o produkty pełnoziarniste, warzywa liściaste i cytrusy. Jedz ryby, warzywa strączkowe, orzechy i ziarna. Jedz jabłka, surowe marchewki i ogórki – to naturalne szczoteczki do zębów. Nie zapominaj o świeżej pietruszce, która potrafi zniwelować zapach cebuli lub czosnku.

Zbadaj przyczynę

Nieprzyjemny zapach z ust to nie zawsze problem higieny jamy ustnej. Często to oznaka nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, objaw infekcji grzybiczych, niestrawności, zaburzeń funkcjonowania nerek, wątroby, cukrzycy czy zatrucia metalami ciężkimi. Dlatego – jeśli problem nie mija – powinnaś iść do lekarza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.