Domowe sposoby na chrypkę

fot. pixabay.com

Zaburzenie elastyczności strun głosowych, a co za tym idzie ich nieprawidłowe funkcjonowanie, prowadzi do tymczasowej zmiany barwy głosu. Jeżeli mówienie sprawia Ci problem, w gardle odczuwasz dyskomfort w postaci drapania i pieczenia, a twój głos jest ściszony, to zdecydowanie są to oznaki chrypki. O tym, jakie są jej przyczyny oraz jak sobie z nią poradzić, można przeczytać w tym artykule. Zachęcamy do lektury.

Chrypka – przyczyny

Ta dolegliwość, częsta choćby wśród nauczycieli, śpiewaków i aktorów, którzy wykorzystują w pracy swój głos, może przytrafić się każdemu. Intensywne mówienie, które nadwyręża struny głosowe, przeziębienie oraz zapalenie dolnych lub górnych dróg oddechowych to główne czynniki przyczyniające się do powstawania chrypki. Dodatkowo, przebywanie w klimatyzowanych lub intensywnie ogrzewanych pomieszczeniach, wdychanie zanieczyszczonego powietrza oraz picie silnie schłodzonych napojów podczas upałów to kolejne przyczyny, które mogą w znacznym stopniu wpływać na tymczasową zmianę barwy głosu pod postacią chrypki. Trudności z mówieniem, konieczność częstego odkrztuszania wydzieliny, a także odczuwanie suchości w gardle to dość nieprzyjemne objawy, które warto niwelować m.in. za pomocą domowych sposobów. Jest to tzw. chrypka krótkotrwała, która mija po upływie kilku dni lub około 3 tygodni. Jeżeli po 3-4 tygodniach objawy nie ustępują, a domowe sposoby jej zwalczania nie przyniosły skutków, należy skontaktować się z laryngologiem, gdyż może to być oznaką innych, poważnych chorób.

Leczenie chrypki naturalnymi metodami

Jak powszechnie wiadomo, korzystne właściwości roślin są znane od wieków. Wyciągi, napary oraz maści roślinne są stosowane w walce z różnymi schorzeniami, infekcjami, chorobami przewlekłymi i nie tylko. Z jakich specyfików warto zatem skorzystać chcąc pozbyć się chrypki? Oto kilka z nich.

  • roztwór wody z solą – jest to znany od lat, jeden z najprostszych sposobów na zwalczenie chrypki oraz bólu gardła, wykazujący działanie bakteriobójcze. Zwykle zaleca się rozpuścić pół łyżeczki soli w połowie szklanki ciepłej wody (proporcje można nieco zmieniać) i tak przygotowaną mieszaniną płukać gardło również kilka razy dziennie.

  • inhalacje – wdychanie oparów sody oczyszczonej (lub soli iwonickiej), rozpuszczonej w wodzie z dodatkiem olejku eukaliptusowego lub miętowego, pozytywnie wpływa na błony śluzowe gardła oraz pozwala pozbyć się bakterii,

  • syrop z babki lancetowatej – dzięki zawartym w nim śluzom roślinnym, wykazuje działanie powlekające, a więc świetnie sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych,

  • inne, naturalne preparaty, o działaniu bakteriobójczym i nawilżającym – wśród nich prym wiedzie znany wszystkim miód pszczeli, a także propolis, syrop z cebuli i czarnego bzu.

Chcąc zmniejszyć objawy chrypki oraz wspomóc prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej gardła, poza domowymi sposobami można także skorzystać z preparatów opartych są na bazie naturalnych substancji, dostępnych w aptekach. Jednym z nich jest Fiorda, dlatego jeżeli chcesz zapoznać się z jej szczegółowym składem oraz działaniem, zajrzyj na: http://fiorda.pl/

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.