Dlaczego usta ciągle wysychają?

Dlaczego usta ciągle wysychają?

Fot: Photogenica

Nawilżasz usta różnymi kosmetykami, ale wciąż są suche i często pękają? Przyczyn szukaj w diecie, stylu życia i pogodzie.

Czynniki klimatyczne

Nie tylko suche powietrze wysusza usta. Podobnie działa niska temperatura, zimny wiatr, a także bezpośrednia ekspozycja twarzy na słońce.

Brak nawilżenia

Jeśli masz przesuszone usta, pij wodę, nawet jeśli nie czujesz pragnienia. W okresie letnim zaleca się ok. 1 ½ litra wody dziennie.

Brak witamin

Ciągle smarujesz usta, ale wciąż nie możesz osiągnąć wymarzonego stanu nawilżenia? Koniecznie sprawdź poziom witamin w organizmie. Suche usta to często skutek niedoboru witamin A, B i C. Witaminę A znajdziesz w czerwonej papryce, słodkich ziemniakach, marchewce czy sałacie. Tuńczyk, nabiał czy kalafior to dobre źródło witaminy B. by uzupełnić niedobór witaminy C, uwzględnij w diecie brokuły, kiwi, pomidory, truskawki i wiele innych warzyw i owoców. Możesz też wspierać organizm suplementami diety.

Palenie

Tytoń wysusza nie tylko gardło, ale też usta. To kolejny skutek uboczny palenia i kolejny argument, żeby je rzucić.

Leki

Suche usta to skutek uboczny niektórych leków. Jeśli je bierzesz, porozmawiaj z lekarzem o problemie. Być może będziesz mogła wymienić leki na inne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.