Dlaczego nie mogę zajść w ciążę

fot. © puhhha/123rf.com

Trudności z poczęciem dziecka mogą być wynikiem problemów zdrowotnych występujących u kobiety, mężczyzny bądź obojga partnerów. Jeśli po roku starań para nie zachodzi w ciążę, pomimo regularnego współżycia i braku zabezpieczenia, powinna udać się do specjalisty, który zleci odpowiednie badania.

Na podstawie wyników lekarz ustali przyczynę niepłodności i zaproponuje leczenie. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego nie możesz zajść w ciążę? Oto możliwe powody.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę – przyczyną mogą być nieprawidłowości w obrębie macicy

Macica kobiety może mieć np. nieprawidłowy kształt lub budowę. Tego typu zaburzenia mają albo charakter wrodzony, albo powstają w wyniku choroby lub zabiegu. Wady w obrębie macicy najczęściej uwidaczniają się w obrazie USG, czasem do ich zdiagnozowania potrzebna jest np. laparoskopia. Aby je usunąć niekiedy potrzebna interwencja chirurgiczna. Nieprawidłowości w obrębie macicy mogą utrudnić parze poczęcie dziecka i utrzymanie ciąży. Bywa, że całkowicie uniemożliwiają parze posiadanie własnego potomstwa.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę – przyczyną może być niedrożność jajowodów

Niedrożność jajowodów może bardzo utrudnić lub wręcz uniemożliwić poczęcie dziecka. Jajowody mogą stać się niedrożne na skutek choroby przenoszonej drogą płciową (np. chlamydii), stanu zapalnego w obrębie miednicy mniejszej lub blizny po operacjach macicy. Niedrożność jajowodów diagnozuje się albo przy pomocy wspomnianej laparoskopii, albo badania HSG. Jeśli kobieta ma całkowicie niedrożne jajowody, jedyną szansą na posiadanie własnego potomstwa jest zapłodnienie metodą in vitro.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę – przyczyną mogą być zaburzenia owulacji

Aby mogło dość do zapłodnienia, niezbędna jest owulacja (jajeczkowanie), czyli moment uwolnienia się dojrzałej komórki jajowej. Cały ten proces regulowany jest przez hormony, w tym FSH i LH. Nieprawidłowy poziom któregokolwiek z tych hormonów może zaburzyć prawidłowy przebieg jajeczkowania, a co za tym idzie uniemożliwić zajście w ciążę. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń owulacji zalicza się zespół policystycznych jajników, czyli PCOS. Charakterystyczna dla tej choroby jest obecność licznych niedojrzałych pęcherzyków – widocznych w obrazie USG. PCOS leczy się farmakologicznie, niekiedy jedynym wyjściem się okazuje się in vitro.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę – przyczyną może być endometrioza

Endometrioza jest chorobą polegającą na obecności tkanek podobnych do błony śluzowej macicy, ale poza jamą macicy. Choroba może powodować bolesne miesiączki, ból podczas współżycia, oddawania moczu czy stolca. Niekiedy jedynym objawem endometriozy są właśnie problemy z zajściem w ciążę. Podstawowym elementem diagnostyki endometriozy jest laparoskopia. W jej trakcie usuwa się powstałe zmiany i przekazuje do badania histopatologicznego. Jest to więc narzędzie diagnostyczne i lecznicze zarazem. Leczenie endomtriozy obejmuje terapię hormonalną połączoną z leczeniem operacyjnym.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę – przyczyną może być celiakia

Celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu jest jednym z genetycznych czynników niepłodności wśród par. Bezpośrednią przyczyną są niedobory żywieniowe, do jakich prowadzi choroba. Spożycie glutenu przez osoby chore na celiakię skutkuje zanikiem kosmków jelitowych, co upośledza wchłanianie wielu składników odżywczych – również tych ważnych dla płodności, m.in. cynku, selenu, witaminy C i D, wapnia oraz kwasu foliowego (witaminy B9). Brak tych składników może zaburzyć gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety i w konsekwencji spowodować problemy z płodnością. Ponadto w ciele osoby chorej na celiakię bez przerwy toczy się stan zapalny, który również może utrudnić parze zajście w ciąże. Dlatego w przypadku problemów z poczęciem dziecka partnerzy powinni rozważyć badanie właśnie w kierunku celiakii.

Diagnostyka celiakii obejmuje m.in. testy genetyczne na obecność genów: HLA-DQ2.2, HLA-DQ2.5 oraz HLA-DQ8. Ujemny wynik testu DNA jednoznacznie wyklucza celiakię, dodatni – potwierdza genetyczne predyspozycje do jej wystąpienia. Osoba ze zdiagnozowaną celiakią musi na stałe wyeliminować ze swojej diety produkty glutenowe, a więc te zawierające pszenicę, żyto, jęczmień owies oraz pochodne tych zbóż. Dieta bezglutenowa nie jest dietą łatwą, daje jednak szansę na znaczną poprawę stanu zdrowia oraz przywrócenie płodności.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Przyczyny niepłodności męskiej

Mężczyzna może mieć problemy z płodnością m.in. z powodu uszkodzenia jąder (np. w wyniku urazu, zabiegu itp.), nieprawidłowej budowy jąder, niedrożności nasieniowodów, infekcji wirusowej lub bakteryjnej, problemów z wytryskiem, zaburzeń gospodarki hormonalnej, działania substancji chemicznych czy niektórych leków.

Podstawowym badaniem w diagnostyce niepłodności męskiej jest seminogram, czyli badanie nasienia. W jego trakcie ocenia się budowę morfologiczną plemników, ich liczebność czy tempo poruszania się. Niepłodność męską leczy się farmakologicznie lub operacyjnie, w zależności od przyczyny problemu.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę – przyczyną może być niezdrowy tryb życia

Pary chcące szybko zajść w ciążę powinny pamiętać o aktywności fizycznej, wypoczynku i zdrowiej diecie, z drugiej strony powinny też unikać stresu i używek. W przypadku mężczyzn niewskazane jest zbytnie przegrzewanie organizmu. Gorące kąpiele, częste wizyty w saunie albo trzymanie sprzętu elektronicznego w pobliżu krocza, np. laptopa na kolanach nie będą sprzyjały męskiej płodności.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę – problem może tkwić w głowie

Jeśli wyniki wszystkich przeprowadzonych badań są prawidłowe, należy podejrzewać, że problem ma podłoże emocjonalne. Zmęczenie, stres, presja otoczenia mogą utrudnić poczęcie dziecka. Pary, które za wszelką cenę próbują zajść w ciążę często odnoszą odwrotny skutek. Pojawiają się frustracja, zniechęcenia i wzajemne oskarżenia. Powodem problemów z zajściem w ciążę często jest też strach – przed ciążą, porodem czy poronieniem. Kobiety bardzo często obawiają się zmian, jakie nastąpią wraz z pojawieniem się dziecka, mają wątpliwości, czy podołają roli matki oraz czy partner będzie wystarczająco je wspierał. Aby para mogła począć dziecko, musi stworzyć sobie odpowiednie warunki. Spokój, poczucie bezpieczeństwa i dobre relacje między partnerami są niezbędne do zajścia w ciążę.

Źródło: Centrum Medyczne Macierzyństwo. Poradnik dla pacjenta https://macierzynstwo.com.pl/wp-content/uploads/2015/12/poradnik-dla-pacjenta.pdf

Autor www.badaniaprenatalne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.