Dieta sirtfood. Co to jest?

Dieta sirtfood. Co to jest?

©amarosy/Bank zdjęć Photogenica

Podstawą diety są warzywa, owoce i przyprawy bogate w polifenole, które aktywują działanie sirtuin – specjalnych białek, nazywanych genami długowieczności.

Wielbiciele diety sirtfood twierdzą, że jej przestrzeganie to nie tyle ograniczenia, co styl życia. Efektem ma być doskonała sylwetka, lepszy humor i długie, zdrowe życie, zapewnione dzięki aktywowanym przez dietę genom długowieczności.

W diecie sirtfood włączasz do jadłospisu jak najwięcej produktów bogatych w polifenole. Te przeciwutleniacze powodują aktywację sirtuin, które mogą mieć związek ze spowalnianiem procesów starzenia komórkowego i sprzyjać redukcji masy ciała, poprawie samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia.

Dieta sirtfood – jak przebiega

Najtrudniejszy w diecie sirtfood jest pierwszy tydzień. To czas, kiedy oczyszczasz jelita i usuwasz z organizmu toksyny, tracisz też nadmiar płynów. Przez pierwsze 3 doby powinnaś codziennie wypić 3 zielone koktajle i zjeść jeden stały posiłek. Zalecane produkty w diecie sirtfood to: orzechy włoskie, gryka, kapary, seler razem z liśćmi, kakao, kawa, oliwa z oliwek, zielona herbata, jarmuż, lubczyk, pietruszka, czerwona cebula, czerwone wino, rukola, truskawki i przyprawy np.: kurkuma, curry, chili i cynamon. Łączna liczba dostarczanych organizmowi kalorii nie powinna przekraczać 1000. Przykładowy zielony koktajl: zmiksuj 75 gramów jarmużu, 30 gramów rukoli, 5 gramów pietruszki, 150 gramów selera naciowego, ½ jabłka, sok z ½ cytryny. Koktajl wypij zaraz po przygotowaniu. W 4-7 dniu diety pijesz 2 koktajle dziennie i jesz 2 posiłki (na przykład sałatkę warzywną na bazie rukoli i cykorii z kozim serem i oliwą z oliwek, albo owsiankę z orzechami). Dzienna suma kalorii nie może przekroczyć 1500 kalorii. Kolejne 14 dni jesz 3 posiłki dziennie bogate w polifenole i wypijasz 1 zielony koktajl. To moment kiedy mocno pobudzasz metabolizm i nie musisz już pilnować tak bardzo kalorii. W następnych tygodniach musisz tylko pilnować regularnego spożywania posiłków, nie częściej niż co 1.5 godziny, ostatni posiłek musisz też spożyć przed 19.00.

Dieta Sirtfood – czego nie wolno?

Musisz zrezygnować ze słodyczy, żywności typu instant, fast foodów, zup i sosów w proszku, kostek rosołowych, pieczywa i przetworów z białej mąki. Rezygnacja z jedzenia powszechnie uznawanego za niezdrowe z pewnością nikomu nie zaszkodzi. A wzbogacenie diety o produkty bogate w polifenole, o uznanych walorach zdrowotnych może mieć pozytywny wpływ na organizm. Czy jednak to kolejna modna dieta, która z czasem odejdzie w niepamięć czy przełom w odchudzaniu? Czas pokaże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.