Dieta przed ciążą

fot. ©subbotina/123rf.com

Przyszłe mamy powinny o siebie zadbać na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań o dziecko. Jak powinna wyglądać dieta przed ciążą? Przeczytaj ten artykuł i zadbaj o zdrowie swojego przyszłego dziecka!

Jeśli staracie się z partnerem o dziecko, warto zawczasu zadbać o dietę. Przyszła mama powinna spożywać od 4 do 6 urozmaiconych posiłków dziennie. W jej jadłospisie nie powinno zabraknąć takich produktów jak owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso, tłuste ryby, nabiał oraz oleje roślinne. Zbilansowana dieta wpływa na płodność, dlatego warto zadbać o to, by oboje partnerów odżywiało się dobrze!

Dieta przed ciążą – kwas foliowy a zdrowie dziecka

Do rozwoju układu nerwowego dziecka niezbędny jest kwas foliowy. Lekarze zalecają, by suplementować witaminę 3 miesiące przed zajściem w ciążę, a nawet wcześniej! Dlaczego to takie ważne, by spożywać kwas foliowy przed ciążą? Nawet najlepsza dieta nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

Odżywiając się zdrowo, dostarczamy naszemu organizmowi jedynie połowę niezbędnej dawki. Na przyswajanie kwasu foliowego wpływają negatywnie takie czynniki jak wysoka obróbka termiczna pokarmów, spożywanie alkoholu, niedobór witamin z grupy B i C, a także środki antykoncepcyjne. Dodatkowa suplementacja jest więc konieczna, by nasze przyszłe dziecko mogło się rozwijać prawidłowo!

Poza suplementacją dietę należy wzbogacać surowymi warzywami i owocami. Bogate w kwas foliowy są:

  • szpinak,
  • brukselka,
  • pomarańcze,
  • otręby pszenne,
  • szparagi,
  • bób.

Kwas foliowy przed ciążą – jaka dawka i forma jest zalecana?

Rekomendowana dawka kwasu foliowego to 0,4 mg na dobę. Czasami bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym niż zwykłym – tak jest w przypadku występowania polimorfizmu genu MTHFR. Dlatego dawkę i formę kwasu foliowego najlepiej ustalić z lekarzem, który bierze też pod uwagę m.in. wyniki badania poziomu kwasu foliowego, homocysteiny i witaminy B12 w organizmie przyszłej mamy.

tekst Alicja Hudzik, www.badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie: ©subbotina/123rf.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.