Dieta paleo – co to jest?

Co to jest dieta paleo

Fot: Shutterstock

Dieta paleo to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na zrzucenie kilogramów, ale też sposób odżywiania i styl życia. Zobacz na czym polega.

Jej pełna nazwa to dieta paleolityczna. Często nazywana jest też dietą pierwotną lub dietą jaskiniowca. Jej twórca, pracownik naukowy Colorado State University, dr Loren Cordian twierdzi, że nasi pradawni przodkowie byli sprawni, szczupli i zdrowi, dlatego powinniśmy wracać do ich sposobu żywienia. Dieta zakłada przyjęcie takich nawyków żywnościowych, jakie mieli ludzie przed przyjęciem osiadłego trybu życia, po którym podstawą żywienia stały się zboża i hodowlane bydło. Jej zwolennicy twierdzą, że w ciągu roku można bez większych wyrzeczeń stracić nawet 40 kg.

Co jesz w paleo

Nasi przodkowie jedli to, co udało się im upolować albo zebrać. Podstawą diety są więc: chude mięso, ryby i owoce morza. W paleo jesz także owoce, warzywa, zioła, przyprawy, orzechy i naturalne tłuszcze. Dostarczasz organizmowi białko i zdrowe kwasy tłuszczowe omega 3. Musisz zrezygnować z mleka i produktów mlecznych, roślin strączkowych, ziemniaków, przetworzonych cukrów i zbóż. Nie musisz ograniczać wielkości samych posiłków.

Zalety paleo

Chociaż nie będziesz w stanie całkowicie odtworzyć jadłospisu sprzed tysięcy lat, daj diecie szansę i komponuj posiłki według tych prostych zasad. Dieta paleo ma niewątpliwe zalety. To zdrowy sposób na zrzucenie kilogramów, bez obciążania nerek. Jeśli uprawiasz sport, przy paleo nie utracisz też masy mięśniowej. Nie będziesz chodzić głodna. Organizm dostanie zdrowe węglowodany z owoców i warzyw, a nie te ze zbóż czy słodyczy. Dieta doskonale wpływa na trawienie, reguluje poziom cukru, pomaga w zwalczaniu alergii pokarmowych.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.