Dieta oczyszczająca na bazie cytrusów

fot. mat.pras.

To właśnie cytrusy są najczęściej wykorzystywanymi składnikami spożywczymi w ramach diet, których zadaniem jest oczyszczenie organizmu.

Wszystko za sprawą ogromnej zawartości witamin, minerałów oraz antyoksydantów. Co ciekawe, dieta, której podstawą są cytrusy, daje nie tylko świetny efekt oczyszczający, ale również odchudzający oraz wpływający korzystnie na cerę. Poznaj tajniki menu, których podstawą są właśnie owoce.

Dieta bez wyrzeczeń

Dieta, która ma oczyścić nasz organizm z toksyn, trwa w przypadku wykorzystania cytrusów dwa dni. W tym czasie można zajadać się słodkimi owocami do woli, zawsze wtedy, gdy dopadnie nas głód. Dietetycy przyznają, że najlepiej jest wybierać ananasa oraz grejpfruty. To właśnie te owoce zawierają najwięcej dobroczynnych składników.

Działanie oczyszczające

Dlaczego akurat cytrusy? Jak wspomnieliśmy, to one zawierają ogrom antyoksydantów. Do tego są cennym źródłem błonnika, który oczyszcza jelita z resztek pokarmowych i obniżają poziom cholesterolu we krwi. Co więcej, to właśnie cytrusy mają zdolność wiązania niekorzystnych metali, takich jak miedź czy ołów, które dzięki nim są natychmiast wydalane z naszego organizmu.

Cytrusy idealne latem

Zanim rozpoczniesz oczyszczającą dietę cytrusami, udaj się do specjalisty, jakim jest dobry dietetyk. Warszawa na szczęście może pochwalić się sporą ilością gabinetów, w których otrzymasz profesjonalną poradę. Warto wiedzieć, że każde menu musi być rozpisane, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje pacjenta. Każdy z nas ma przecież inne zapotrzebowanie, prowadzimy też inny tryb życia. I chociaż cytrusy smakują wszystkim, to warto dobierać je odpowiednio, chociażby ze względu na zawartość cennych składników odżywczych.

Ciekawostką jest to, że dietę oczyszczającą z wykorzystaniem cytrusów najlepiej jest stosować latem. To wtedy mamy zresztą dostęp do największej liczby naturalnych, zdrowych owoców. Te serwowane nam zimą, są najczęściej hodowane w sztucznych warunkach, nie omija je więc pryskanie chemicznymi nawozami. Idealne cytrusy poznasz zaś po zapachu. Latem ich lekką, orzeźwiającą woń wyczuwa się już z daleka.

Warto również wiedzieć, że latem to właśnie cytrusy mogą być świetnym czynnikiem, który zapobiegnie odwodnieniu organizmu. To owoce o największej zawartości wody. Zjedzenia ananasa zaspokoi nasz głód i ukoi pragnienie.

Z owoców cytrusowych możemy wyciskać sok, ale też komponować koktajle, robić sałatki albo pełnowartościowe dania. Świetnie sprawdzają się nie tylko jako desery czy przekąski, ale też główne dania obiadowe. Od dobrego dietetyka otrzymasz przykładowe menu, które będzie dla Ciebie inspiracją do tworzenia smacznych potraw z cytrusów.

Pamiętaj

Chociaż cytrusy są zdrowe, to nie każdy może stosować dietę oczyszczającą z ich wykorzystaniem. Powstrzymać się powinny osoby, które niedawno przeszły infekcje wirusowe oraz bakteryjne, mają osłabioną odporność organizmu czy cierpią na choroby związane z układem pokarmowym. Diety oczyszczające nie są też zalecane kobietom w ciąży i tym, które karmią piersią.

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową poradni dietetycznej Akademiazdrowegozywienia.com.pl.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.