Czy warto iść do dietetyka?

fot. mat.pras./pexels

Problemy z nieprawidłową wagą i choroby będące wynikiem niewłaściwego sposobu odżywiania są coraz bardziej powszechne. Wiele osób próbuje radzić sobie z nimi samodzielnie, co często nie przynosi oczekiwanych efektów, a czasem może być nawet niebezpieczne. Nieprawidłowa dieta może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść dietetyk.

Kim jest dietetyk?

Dietetyk jest specjalistą zajmującym się problematyką żywienia u osób zdrowych i chorych. Dietetyka jest nauką interdyscyplinarną, dlatego specjalista z tej dziedziny powinien posiadać rozległą wiedzę nie tylko na temat żywienia, ale także anatomii, biologii i psychologii człowieka. Dietetycy zajmują się również badaniem składu i jakości produktów żywnościowych, a także propagowaniem zdrowego sposobu odżywiania, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

W czym może pomóc dietetyk?

Do dietetyka udają najczęściej osoby, które chcą schudnąć lub przybrać na wadze. Pomoc tego specjalisty jest jednak nieoceniona także w przypadku osób, które zmagają się z problemami z cholesterolem, czy też chorobami trzustki, serca, tarczycy i innych narządów. Odpowiednio dobrany jadłospis może nie tylko sprawić, że uzyskasz optymalną wagę, ale też wyeliminować wiele nieprzyjemnych objawów towarzyszących różnym schorzeniom.

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Przed pierwszą wizytą u dietetyka warto wykonać podstawowe badania krwi, które zobrazują aktualny stan naszego organizmu. W trakcie wizyty powinniśmy dokładnie przedstawić specjaliście nasze cele i problemy związane z dietą, z którymi się zmagamy. Następnie dietetyk dokona dokładnej oceny składu i masy naszego ciała. Specjalista może nam również zlecić wykonanie dalszych szczegółowych badań przed następną wizytą.

Diety cud mogą być groźne

W Internecie lub gazetach możemy znaleźć wiele różnych diet, które mają nam pomóc w osiągnięciu wymarzonej wagi. Niestety nawet skuteczna z pozoru dieta może być bardzo niebezpieczna dla naszego organizmu i doprowadzić do pogorszenia naszego stanu zdrowia. Odpowiednie zbilansowanie posiłku jest zadaniem trudnym, które wymaga szerokiej wiedzy. Dieta opracowana przez dietetyka oparta jest na dokładnym wywiadzie z pacjentem oraz informacjach dotyczących jego kondycji zdrowotnej. Dzięki temu jadłospis dostosowany jest do potrzeb naszego organizmu, a zbilansowane posiłki dostarczą nam wszystkich niezbędnych minerałów i substancji odżywczych. Warto pamiętać, że nasz sposób odżywiania wpływa nie tylko na nasze zdrowie i wagę, ale także na dobre samopoczucie.

Zapoznaj się w ofertą poradni dietetycznej we Wrocławiu w Instytucie Medycznym EMC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.