Czarny bez – właściwości i zastosowanie

fot. pixabay.com

Czarny bez to popularna roślina, która już od wieków ceniona jest za swoje właściwości lecznicze oraz pielęgnacyjne. Najczęściej stosuje się ją przy przeziębieniach – działa przeciwgorączkowo i świetnie łagodzi długotrwały, męczący kaszel. Preparaty z ekstraktem z czarnego bzu zalecane są również do ogólnego wzmocnienia organizmu i świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie diety dziecka.

Czarny bez to krzew, który naturalnie występuje na terenie całej Europy, Ameryki Północnej oraz Azji. Często nazywany jest „hyczką”, „bzem psim”, a niekiedy również „gołębią pokrzywą”. Co ciekawe, roślina ta już w starożytności była znana i ceniona za swoje działanie lecznicze. Obecnie w Polsce, krzewy czarnego bzu można najczęściej spotkać w przydomowych ogrodach, przy ulicach, a także w parkach i lasach.

Czarny bez – właściwości

Niemal każda część czarnego bzu posiada cenne składniki aktywne, przy czym największe ich stężenie występuje w kwiatach i owocach, które z tego względu uważane są za najbardziej wartościowe. Z tego też względu są chętnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym, kosmetycznym oraz farmaceutycznym.

Sok z czarnego bzu – zastosowanie

Sok z czarnego bzu to rewelacyjny dodatek do herbaty (np. z lipy lub malin). W owocach tej rośliny można znaleźć wiele cennych dla organizmu substancji aktywnych – garbniki, kwasy owocowe, pektyny, witaminy A i C, a także wapń, sód, żelazo i potas. Co więcej, składniki zawarte w czarnym bzie działają moczopędnie, wykazują właściwości lekko przeczyszczające i uśmierzające ból.

Co ciekawe, owoce tej rośliny działają odtruwająco, w związku z czym sok z czarnego bzu jest zalecany także w celu usunięcia z organizmu toksyn oraz niebezpiecznych produktów przemiany materii.

Preparaty z czarnego bzu – dla dzieci

Preparaty z czarnego bzu (np. http://www.pelafen.pl/) to świetne rozwiązanie dla dzieci – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy maluchy są narażone na infekcje. Witamina C, zawarta w ekstrakcie z owoców tej rośliny ma liczne właściwości prozdrowotne, m.in.:

  • pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego,

  • przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia oraz znużenia,

  • pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Preparaty z czarnym bzem to znakomity sposób na uzupełnienie diety dziecka w składniki, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie gardła oraz dróg oddechowych. Co więcej, hamują rozwijające się objawy przeziębienia i grypy.

Artykuł sponsorowany

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.