Czapki z daszkiem – bejsbolówki, full cap czy snapback?

Czapki z daszkiem – bejsbolówki, full cap czy snapback?

fot. mat.pras.

Czapka z daszkiem to ikona współczesnej mody streetwearowej i sportowej. Idealna nie tylko, aby ochronić Cię przed rażącym słońcem, ale także aby podkreślić charakter Twojej stylizacji bez względu na porę roku. To must-have w kolekcji każdego miłośnika casualowego stylu, także w wersji miejskiej. Pytanie jednak, jaki model wybrać? Snapback, full cap, a może klasyczną bejsbolówkę?

Choć na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że wszystkie czapki z daszkiem mają niemal identyczny fason, w rzeczywistości różnią się między sobą, i to znacząco. Chodzi nie tylko o bogatą kolorystykę czy wzornictwo, ale o samą konstrukcję. Podstawowe różnice są związane z kształtem daszka oraz typem zapięcia. Sprawdź, na czym polegają.

Czapki z daszkiem – bejsbolówki, full cap czy snapback?

fot. mat.pras.

Bejsbolówki, czyli klasyczne czapki z daszkiem

Pierwsze czapki z daszkiem w ogóle pojawiły się mniej więcej w drugiej połowie XIX wieku, rzeczywiście na głowach graczy w baseball. Legenda głosi, że pierwszymi, którzy je nosili, byli gracze The Brooklyn Excelsiors z Nowego Jorku. Opłaciło się, ponieważ czapka nie tylko chroniła przed rażącym słońcem, ale i dość skutecznie zbierała pot zbierający się na skroniach zawodników. Nie sposób więc dziwić się, że za drużyną z Brooklynu szybko podążyły kolejne.

Fason bejsbolówki, jaki znamy do dzisiaj, pojawił się jednak nieco później, bo w połowie lat 50-tych. To wtedy utrwalił się dobrze rozpoznawany model czapki:

  • uszytej z miękkiej bawełny (dziś rozpiętość materiałów, z których się je szyje jest znacznie większa),
  • z lekko zagiętym, twardym, zaokrąglonym daszkiem,
  • z regulacją z tyłu głowy – która pozwala dopasować czapkę do niemal każdego jej rozmiaru.

Design nie zmienił się przez lata, a bejsbolówki w tej formie można dostrzec na głowach największych gwiazd i nie tylko.

Full cap, czyli pełna czapka

Druga w kolejce była czapka full cap. Niby podobna do bejsbolówki, a jednak o unikatowym stylu. Ta czapka wyróżnia się:

l dużym, płaskim, lekko zaokrąglonym daszkiem – daszek układa się w zupełnie inny sposób niż ten w bejsbolówce, nadając stylizacji bardziej hip-hopowego charakteru,

l brakiem regulacji z tyłu – czapkę naciąga się na głowę, a co najważniejsze, kupuje w rozmiarze dopasowanym do jej obwodu.

Po raz pierwszy pojawiła się na głowach raperów w latach 90-tych. Dziś chętnie sięgają po nie miłośnicy hip-hopu czy osoby tańczące breakdance.

Snapback łączy zalety bejsbolówki i full cap

Czapki snapback, dostępne np. w sklepie DStreet.pl, łączą atuty klasycznych bejsbolówek oraz full capów, ponieważ:

l oferują regulację umieszczoną z tyłu głowy – dzięki temu możesz kupić model w uniwersalnym rozmiarze, a potem dopasować jego obwód do swoich preferencji,

l są nieco głębsze niż bejsbolówki – wycięcie z regulacją znajduje się tuż nad karkiem,

l mają charakterystyczny, designerski, płaski daszek, który świetnie prezentuje się nie tylko na boisku.

Co ważne, snapbacki są oferowane w szerokiej gamie wzorów i idealnie sprawdzają się zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Panie z łatwością schowają w nich długie włosy lub przeplotą je przez wycięcie powyżej karku.

Czapki z daszkiem – którą wybrać?

Czapka z daszkiem jest akcesorium, które uzupełnią Twoją stylizację. Zwróć zatem uwagę nie tylko na wybierany fason, ale również na design. Liczy się kolorystyka oraz wzornictwo. Jeśli cenisz sobie stonowaną klasykę, możesz wybrać jednokolorowy model w jednym ze standardowych odcieni – np. czarny lub biały snapback. Jeżeli zaś chcesz dodać swojej stylizacji pazura – przyjrzyj się bardziej odważnym wzorom, które zwrócą na siebie uwagę. Albo… kup kilka różnych czapek – w dobrym sklepie zamówisz je w bardzo korzystnej cenie.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.