Co to jest kryzys ćwierćwiecza

Co to jest kryzys ćwierćwiecza

Fot: Photogenica

Lęki egzystencjonalne, strach o przyszłość dotyka już nawet 20-latków. Psychologowie nazywają to kryzysem ćwierćwiecza.

Na pewno znasz pojęcie kryzysu wieku średniego. Dotyka głównie mężczyzn po 40. roku życia. Rzekomo w obawie przed nadchodzącą starością mężczyzna podsumowuje swoje życie, podlicza zyski i straty. A gdy z wniosków nie jest zadowolony, radykalnie zmienia styl życia. Wdaje się w romans z młodszą kobietą, zaczyna chodzić na siłownię albo uprawiać sporty ekstremalne. Dzisiaj psychologowie wyróżniają nie tylko kryzys wieku średniego. Od kilku lat coraz częściej diagnozowany jest tzw. kryzys ćwierćwiecza.

Quarter life crisis czyli kryzys ćwierćwiecza najczęściej odczuwają osoby w wieku 25-30 lat. Kończą studia, wyprowadzają się od rodziców i zderzają się z często brutalną codziennością. Badania pokazały, że takie osoby odczuwają lęki egzystencjonalne równie silnie co 40-latkowie z kryzysem wieku średniego. Boją się o własną przyszłość, nie umieją wyznaczyć nawet krótkoterminowych celów. Nie wiedzą, jak planować własną przyszłość. Czy iść w znane z własnej rodziny wzorce, czy wręcz odwrotnie? Często zastanawiają się, dlaczego życie nie wygląda tak jak wymarzyli to sobie w dzieciństwie i nie umieją poradzić sobie z nową rzeczywistością. Są rozdarci pomiędzy tym na co ich stać, a tym czego chcą i na co są gotowi.

Psychologowie radzą młodym ludzie spokój i drogę małych kroków. Warto usystematyzować swoje życie, ustalić cele na nadchodzące tygodnie i miesiące, zawsze otaczać się pozytywnymi ludźmi. Ważne jest, aby nie przejmować się porażkami i uczyć na błędach. Być może pomocna będzie praca z psychoterapeutą. W końcu całe życie jeszcze przed nimi.

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.