Co to jest dieta 5:2?

Co to jest dieta 5:2?

Fot: Photogenica

Na tej diecie schudniesz jakieś ½ kg tygodniowo, a nie będziesz musiała rezygnować z pizzy.

Jeszcze kilka lat temu dieta polegała przede wszystkim na radykalnym ograniczeniu jedzenia. Drakońskie zasady często wyniszczały organizm, a efektem końcowym był często tak znienawidzony efekt jojo. Dzisiaj większość diet polega przede wszystkim na modyfikacji tego co jemy i jak jemy, aby zapewnić skuteczne spalanie tłuszczu. Jedną z bardziej popularnych jest dieta 5:2, często nazywana dietą postną.

Autorami pomysłu na dietę 5:2 są dr Michael Mosley i dr Mimi Spencer. Swój sposób na żywienie opisali w książce „The Fast Diet”, która szybko została bestsellerem w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, jest też dostępna w Polsce. Na czym polega? Według założeń diety 5:2 przez 5 dni w tygodniu jesz dowolne produkty, przez pozostałe 2 radykalnie ograniczasz spożywane kalorie. 5:2 to nie tylko sposób na spalanie tłuszczu. Według autorów diety takie krótkie głodówki pomagają w zrzuceniu wagi, ale też regulują poziom cholesterolu, zapobiegają zawałom serca czy cukrzycy.

Dieta 5:2 – co warto o niej wiedzieć?

 – W 2 dni postu nie powinnaś całkowicie rezygnować z jedzenia. Dieta zakłada jedynie radykalne ograniczenie kalorii do 500 dla kobiet i 600 dla mężczyzn.
– 2 dni postu nie muszą następować po sobie, nie wybieraj ich jednak losowo z tygodnia na tydzień.
– Nie jest dla każdego. Nie powinny jest stosować osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami odżywienia, z chorobami przewlekłymi ani kobiety w ciąży.
– W ciągu 5 dni jedzenia nie musisz rezygnować z pizzy czy wina, warto jest jednak włączyć do diety warzywa i owoce.
– Zanim przejdziesz na dietę, omów z lekarzem swoje plany i upewnij się, że twój stan zdrowia pozwala ci na nią przejść.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.