Co dziecko dziedziczy po rodzicach

dziedziczenie po rodzicach

fot. © Angela Waye/123rf.com

Dziedziczenie jest procesem złożonym, więc dziecko wcale nie musi być do rodziców bardzo podobne. Połowę DNA przekazuje dziecku mama, połowę tata. Może przejąć po rodzicach zarówno cechy wyglądu, jak i charakteru, również predyspozycje do chorób.

Cechy fizyczne najczęściej zależne są od przekazanych dziecku genów. Wcale nie musi być ono jednak podobne do rodziców. Może się więc okazać, że chociaż rodzice mają włosy ciemne, ich dziecko urodzi się z jasnymi. Jak to możliwe? Geny odpowiedzialne za te cechy mają dwie wersje – dominującą (silniejszą) i recesywną. W przypadku koloru włosów, za ciemny odpowiada wariant dominujący, a za jasny – recesywny. Rodzice przekazują dziecku po jednej kopii. Aby uwidoczniła się cecha dominująca, wystarczy jeden gen dominujący (drugi może być recesywny lub również dominujący). Jeśli oboje rodziców przekażą dziecku po genie recesywnym, będzie ono miało więc jasne włosy – mimo tego, że oni mają ciemne.

Inteligencja i talent

Zakres przejęcia inteligencji po rodzicach to aż 70%, więc najczęściej inteligentni rodzice będą mieli inteligentne dzieci. Różnego typu talenty (np. plastyczny) czy predyspozycje (np. dobry słuch muzyczny) również mogą zostać odziedziczone, jednak – wcale nie muszą. Może się więc okazać, że dziecko wybitnego plastyka w ogóle nie potrafi rysować, a świetnie czuje się w sporcie. Warto również zdawać sobie sprawę, że jeśli dziecko odziedziczy geny odpowiedzialne za dany talent, konieczne jest jeszcze odkrycie jego zdolności, a następnie ćwiczenie i szlifowanie. Dobrze jest zachęcać dziecko do aktywności i zdawać sobie sprawę, że na jego umiejętności ma wpływ przede wszystkim ono samo.

Choroby przekazywane przez rodziców

Należą do nich również m.in. niedosłuch czy rdzeniowy zanik mięśni. Nie wszystkie choroby genetyczne są jednak dziedziczne. Co więcej, nawet obecność choroby dziedzicznej minimum u jednego z rodziców nie gwarantuje, że dziecko także będzie chore. W celu wyliczenia prawdopodobieństwa pojawienia się choroby u potomstwa i poznania sposobu dziedziczenia warto wybrać się do genetyka, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Rodzice mogą przekazać dziecku mutacje genetyczne, które odpowiadają za zwiększone ryzyko pojawienia się niektórych chorób, np. celiakii, raka piersi czy trombofilii wrodzonej. Przykładowo: kobiety z mutacją w genie BRCA1 mają aż 80% większe ryzyko pojawienia się raka piersi niż te kobiety, u których mutacja nie występuje. Jeśli mutacja genetyczna obecna jest więc u rodziców, istnieje prawdopodobieństwo, że pojawi się też u dziecka. Warto wykonać u dziecka badanie DNA – przy braku mutacji zapewni spokój, a przy jej obecności ułatwi profilaktykę.

Artykuł powstał we współpracy z portalem badaniaprenatalne.pl

1 Comment

  • Anita napisał(a):

    No jestem bardzo ciekawa jak to będzie u mnie hahah, ja już na końcówce teraz musiałam tylko kupić maść z serii mama’s, ponieważ opuchnięte nogi trochę przeszkadzają, ale jeszcze trochę i maleństwo będzie z nami 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.