Ciąża pozamaciczna. Pytania i odpowiedzi

Ciąża pozamaciczna. Pytania i odpowiedzi

Fot: Shutterstock

To ciąża, która nigdy nie zakończy się szczęśliwym rozwiązaniem. I niestety nie ma dobrych rad, jak się przed nią ustrzec.

Z ciążą pozamaciczną mamy do czynienia wtedy, gdy zarodek zagnieżdża się w jajowodzie, jajniku lub w szyjce macicy.

Jak często występuje?

Brytyjska służba zdrowia policzyła niedawno, że jedna na 85 ciąż jest pozamaciczna. Czasem kobieta nawet nie zdaje sobie z niej sprawy. Nim lekarz stwierdzi ciążę pozamaciczną, dochodzi do poronienia.

Jakie są jej objawy?

Oprócz standardowych objawów ciąży, takich jak brak miesiączki, ciąża pozamaciczna ma kilka dodatkowych objawów: bóle brzucha, krwawienia oraz nietypowy ból w miejscu, gdzie kończy się bark, a zaczyna ramię. Większość objawów występuje pomiędzy 4 a 12 tygodniem ciąży.

Skąd się bierze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co powoduje ciążę pozamaciczną. Lekarze jej występowanie przypisują jednak zaburzonej pracy jajowodów, co z kolei może być skutkiem przebytej infekcji. Częściej występuje też u kobiet cierpiących na zaburzenia hormonalne, takie jak endometrioza.

Czy wymaga operacji?

Ciąża pozamaciczna powinna być uważnie monitorowana przez lekarza. Jeśli nie ulegnie samoistnemu poronieniu, kobieta może mieć podane przyspieszające poronienie leki. Niestety, jeśli ciąża jest wykryta stosunkowo późno, musi być usunięta chirurgicznie.

Czy wpływa na płodność?

Jeśli doszło do poronienia, nie powinna wpłynąć na przyszłą płodność kobiety. Jej wystąpienie może być jednak objawem nieprawidłowej pracy jajników, dlatego warto zrobić dokładne badania. Jeśli ciąża pozamaciczna wymagała interwencji chirurga i trzeba było ją usunąć razem z jajnikiem czy macicą, oczywiste jest, że kobieta o drugiej ciąży musi zapomnieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.