Bruksizm – skąd się bierze i jak go leczyć?

bruksizm

fot. mat.pras.

Notoryczne i niekontrolowane zgrzytanie zębami wywołane stresem może w efekcie prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego tak ważne jest, aby w porę zgłosić się do specjalisty, który pomoże nauczyć się panować nad tym zaburzeniem.

Objawy bruksizmu

Bruksizm jest nieświadomym nawykiem polegającym na zgrzytaniu zębami. Dochodzi do niego na skutek nadmiernej aktywności mięśni poruszających żuchwą. Mimo że przyczyną takiego zjawiska są często wady zgryzu, to wśród najważniejszych czynników odpowiedzialnych za istnienie takiego zaburzenia wymienia się stres. Osoby cierpiące na bruksizm mogą zauważyć często trzaski i przeskakiwanie żuchwy przy szerokim otwieraniu ust oraz bolesne miejsca na wewnętrznej stronie policzków świadczące o nadgryzaniu także błony śluzowej.

Co ciekawe, osoba, którą dotknęło zjawisko bruksizmu, często nawet o nie wie o swoich zachowaniach w nocy do dopóki nie zauważy widocznych symptomów zaburzenia. Bywa też tak, że może o tym zjawisku dowiedzieć się od najbliższych, który śpią w tym samym pomieszczeniu i słyszą zgrzytanie i stukanie zębami. Czasami w opanowaniu problemu wystarczy psychoterapia. Warszawa jest miastem, w którym można spotkać wielu specjalistów w tej dziedzinie, których metody mogą być bardzo pomocne w walce z tym zachowaniem.

Leczenie bruksizmu

Bruksizm jest często następstwem długotrwałego stresu. Organizm osoby żyjącej w ciągłym napięciu zaczyna się buntować i przejawia to także w czasie odpoczynku. Dlatego też zaburzenie to zaliczane jest do parasomii. Oznacza to, że zjawisko to występuje najczęściej w nocy w czasie snu lub w czasie procesu wybudzania się.

Psycholog może pomóc w kontroli nad stresem, co w efekcie może przekładać się na złagodzenie objawów bruksizmu lub nawet jego całkowitego wyeliminowania. Wskazane może być w takiej sytuacji także przyjmowanie leków uspokajających. Warto jest też dołożyć starań, by maksymalnie w czasie terapii zmniejszyć ilość czynników stresogennych. Dodatkowo nieoceniona może być także interwencja protetyka, który dobierze specjalne szyny relaksacyjne na czas terapii.

Konsekwencje bruksizmu

Patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Wśród konsekwencji najczęściej wymienia się rozchwianie zębów. Jeśli zjawisko nie jest w porę leczone, może dochodzić nawet do ich wypadania. Do tego często pojawiają się też stany zapalne i zwyrodnieniowe, a także nadmierna nadwrażliwość szkliwa. Z kolei ścieranie powierzchni i koron zębowych, a także obniżanie się korzeni wpływa na ogólną estetykę całego uzębienia. Dlatego osoby, które cierpiały na to zaburzenie przez wiele lat, często decydują się na tzw. licówki, aby przykryć ubytki. Jedną z bardziej odczuwalnych konsekwencji bruksizmu są także zmiany w stanach żuchwowo-skroniowych, które powodują ograniczenie ich ruchomości i silne bóle głowy. Co więcej, często może dochodzić także do bolesności uszu i zaburzeń słuchu. Sen osób z bruksizmem nie jest też dobry jakościowo, przez co budzą się one zmęczone.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.