Bezsenność – częste przyczyny

Bezsenność – częste przyczyny

Fot: Photogenica

Podobno nawet co trzecia osoba cierpi na przewlekłą bezsenność. Jakie są jej najczęstsze przyczyny.

Technologia

Na pewno wiele razy słyszałaś, że w sypialni nie powinnaś mieć żadnych sprzętów elektronicznych. Rzadko jednak się do tego stosujesz i jeszcze późną nocą przeglądasz media społecznościowe. A niebieskie światło ogranicza zdolność mózgu do wydzielania melatoniny, hormonu snu. Zatem odłóż elektroniczne sprzęty. Zostaw je w innym pokoju. Przed snem poczytaj książkę, tę z papieru oczywiście.

Stres

Trudno go pokonać, za to on z łatwością pokonuje ciebie. Odbiera apetyt, zakłóca sen. Medytuj, zapisz się na jogę, słuchaj relaksującej muzyki. Nie zmuszaj się do wyjścia ze znajomymi, jeśli jedyne o czym marzysz, to poczytać książkę.

Zaburzony rytm

Kładzenie się o różnych porach to pierwszy krok do bezsenności. Staraj się trzymać określonej rutyny, nawet w weekendy. Przyzwyczaisz się do określonego rytmu i łatwiej będzie ci spać.

Zła dieta

Węglowodany, kawa, ciężkie dania, czekolada – każdy ma swoją grzeszną przyjemność, byle nie ulegać jej przed snem. Wieczorem sięgaj po jedzenie lekkostrawne.

Zero ćwiczeń

Sport rozładowuje stres i pomaga regulować cykle snu. Jeśli nie ćwiczysz, organizm nie ma szansy stracić energii, co utrudnia zasypianie. Ćwicz to, co lubisz, byle przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.