Bezdech senny

bezdech senny

fot. mat.pras.

Czy o poranku boli cię głowa, jesteś ospały, wyczerpany? Odczuwasz problemy w ciągu dnia, takie jak senność, apatia czy kłopoty z koncentracją? Do tego chrapiesz? Wiesz co to jest bezdech senny?

Za niepokojącą nazwą idą groźne konsekwencje. Bezdech senny to nie tylko skutki odczuwane w postaci złego samopoczucia, niewyspania, braku energii. To przede wszystkim w dłuższej perspektywie przyczyna tak poważnego ryzyka jak zawały serca lub udary mózgu. To też choroby, m.in.: cukrzyca typu 2., nadciśnienie tętnicze, zaburzenia neurologiczne. Dowiodły tego liczne badania. U pacjentów cierpiących na bezdech senny pojawią się także problemy z brakiem samoakceptacji czy rezygnacją z hobby, zmniejsza się u nich libido. Wszystko zwykle za sprawą budowy górnych dróg oddechowych. Krzywa przegroda nosowa, nieprawidłowa budowa żuchwy czy polipy mogą są zazwyczaj powodem bezdechu sennego, a tym samym również dużo niebezpieczniejszych schorzeń. Jak rozpoznać, że cierpimy na bezdech senny?

Czym jest bezdech senny i jak go rozpoznać?

Problemy z oddychaniem podczas snu najczęściej zauważa osoba, która dzieli z chrapiącym sypialnię Jak sama nazwa wskazuje, bezdech senny to zaburzenie oddychania podczas snu. Polega ono na tym, że chory w ciągu nocy wielokrotnie przestaje oddychać, a pojedynczy, patologiczny bezdech trwa co najmniej dziesięć sekund. Można powiedzieć, że organizm „poddusza się”. W końcu nie jest mu dostarczany tlen, co skutkuje po prostu niedotlenieniem.

Kiedy śpimy sami albo nikt z naszych bliskich nie zauważył niepokojących objawów, należy wsłuchać się samemu we własny organizm. Oprócz wymienionych już symptomów, takich jak ból głowy po przebudzeniu, uczucie zmęczenia, kłopoty z pamięcią, koncentracją, niespokojny sen – to również chrapanie. Nie ma bezdechu sennego bez chrapania. Warto jednak wiedzieć, że nie każda chrapiąca osoba ma bezdech. Dlatego tak ważne są badania.

Jak odzyskać zdrowy sen?

Leczenie należy oczywiście rozpocząć od fachowej diagnozy. Służy temu oczywiście badanie, które wykonuje się w trakcie snu farmakologicznego. Centrum Medyczne MML jest jednym z najlepszych ośrodków diagnozujących i leczących bezdech senny. Jak to wygląda? Pacjent relaksuje się i układu do snu. Podawane mu jest znieczulenie miejscowe i delikatna sedacja. Następnie specjaliści mogą przystąpić do badania. Wykonuje się je za pomocą mikrokamerek wprowadzanych do górnych dróg oddechowych. Ich zadaniem jest lokalizacja miejsc, w których jest blokowany oddech. W badaniu wykorzystywana jest rownież tomografia komputerowa i technologia 3D. Pozwalają one na zaplanowanie niezwykle precyzyjnego leczenia. Jak dodają specjaliści z MML, wykonuje się także badanie endoskopowe nosa, gardła i krtani. Podstawą jest oczywiście też wywiad lekarski.

Samo leczenie nie jest obciążające. Nie wymaga specjalnych przygotowań i okresu rekonwalescencji. Można po nim bezpośrednio wrócić do codziennych zajęć.

Centrum Medyczne MML przyjmuje przede wszystkim pacjentów z bezdechem obwodowym. To najczęstsza forma tego schorzenia. Polega na tym, że przepływ powietrza jest utrudniony z powodu wspomnianych już nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych (np. skrzywiona przegroda nosowa lub polipy). Problem rozwiązuje zwykle leczenie laryngologiczne. Po nim można się już cieszyć na nowo korzyściami płynącymi ze zdrowego, spokojnego snu.

https://www.mml.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.