Archiwum X ponownie otwarte!

Z archiwum X

Z archiwum X

Jeśli macie co najmniej 30 lat, na pewno pamiętacie jak wielką przygodą był serial „Z archiwum X”. Tajemnica, spiski, rządowe konspiracje – to właśnie „Z Archiwum X” jako pierwsze wyznaczało zasady tego popularnego przecież dzisiaj gatunku filmowego. Fox Mulder i Dana Sculy szybko wyrośli na ulubionych bohaterów filmowych a odtwarzający ich David Duchovny i Gillian szybko stali się pierwszoplanowymi gwiazdami.

Chris Carter ciągnął serial przez 9 sezonów, po drodze rezygnując z Davida Duchovny’ego, który podobno stawiał zbyt gwiazdorskie wymagania i nie był już w stanie dogadać się z Anderson. Robert Partick, który został nowym partnerem Scully zdobył sympatię widzów, ale serial i tak chylił się ku upadkowi. Teorie spiskowe musiały znaleźć w końcu chociaż część odpowiedzi.  20 maja 2001 zobaczyliśmy ostatni odcinek serialu, a miliony osób musiały ostatecznie pogodzić się z zamkniętym filmowym etapem. Carter zdołał przekonać jeszcze Anderson i Duchovny’ego do dwóch filmów pełnometrażowych, ale żaden z nich nie niósł ze sobą tych samych emocji co serial. Wydawało się, że archiwum X pozostanie na zawsze zamknięte.

Z archiwum x

Z archiwum x

Nic dziwnego, że kiedy w 2014 usłyszeliśmy pogłoski i powrocie do serialu, wydawało się, że to tylko plotki. Czego nie zrobią plotkarskie seriale, żeby zdobyć czytelników? W 2015 roku zobaczyliśmy jednak oświadczenie prasowe telewizji Fox, a Duchovny i Anderson zaczęli się wspólnie fotografować, jeszcze bardziej podsycając oczekiwanie. Czy naprawdę się zgodzili? Anderson wielokrotnie powtarzała, że po odejściu robiła co w jej mocy, żeby jak najbardziej oddzielić się od postaci Scully, a Duchovny, no właśnie, musiałby przyznać, że nie zrobił kariery na miarę swoich oczekiwań z lat 90tych. Trudno dzisiaj skojarzyć go z czymś więcej niż z serialem „Californication”, niezłym ale jednak tylko tym.
I doczekaliśmy się. W końcu. Siedem lat po ostatnim spotkaniu Mulder i Scully nie pracują już w FBI. Ona ponownie jest lekarką w szpitalu, on zaszył się gdzieś w odosobnionej głuszy. Dawnych agentów odszukuje Tad O’Malley, ekscentryczny milioner, wielbiciel teorii spiskowych, posiadacz dość sensownych dowodów na ich poparcie. Kolejny raz Mulder i Scully stają ramię w ramię, aby znaleźć dowody, których szukali przez lata.

Z archiwum x

Z archiwum x

Fox dało Carterowi zielone światło na 6 odcinków serialu. Jeśli oglądalność będzie na satysfakcjonującym poziomie (pierwszy odcinek obejrzało 16,9 mln Amerykanów, co dało serialowi 1 miejsce w danym paśmie), pewnie powstanie ich więcej. I bardzo dobrze. Carter ukłonił się w stronę oryginału, zachowując oryginalną czołówkę i zapraszając ponownie do stworzenia muzyki Marka Snow. Sprawił, że Duchovny i Anderson błyszczą na ekranie, a w wywiadach emanują wzajemną, naprawdę widoczną sympatią. Widać, że dawno już zażegnali jakiekolwiek wzajemne konflikty. Czuć klimat serialu, który w czasach satelitów, GPSów i komórek nabiera nowego, jeszcze przyjemniejszego spiskowego klimatu. Starsi fani serialu na pewno zasiedli przed telewizorami, ale nie mam wątpliwości, że znajdzie się też wielu nowych. Przed nami jeszcze 4 odcinki i 4 przyjemne tygodnie oczekiwania. Oby tak dalej.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.