Antykoncepcja — jaką metodę najlepiej wybrać?

Antykoncepcja

fot. mat.pras./ filmfoto/123rf.com

Zastanawiasz się, jaką antykoncepcję wybrać? Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Posiada ona wiele zalet, ale też i wad – np. nie jest wskazana dla osób, które mają genetycznie uwarunkowaną skłonność do tworzenia się zakrzepów.

Jaką antykoncepcję wybrać? Która z metod jest najbardziej skuteczna?

Dostępne na polskim rynku metody antykoncepcji, to:
prezerwatywy – stosuje się je jednorazowo, przed każdym stosunkiem, prezerwatywy chronią przed chorobami wenerycznymi i są dość proste w użyciu, ale skuteczność tej formy zabezpieczenia wg wskaźnika Pearla jest dość niska i waha się od 3 do 7,
wkładki domaciczne – to specjalne spirale, które umieszcza się w macicy, ich skuteczność utrzymuje się przez kilka lat, jest wyższa od prezerwatyw i wynosi poniżej 1 w skali Pearla,
tabletki antykoncepcyjne – metoda ta charakteryzuje się najwyższą skutecznością (ponad 99%, a w skali Pearla – 0,05 – 0,5) i polega na podawaniu kobiecie sztucznych hormonów – estrogenu i progesteronu.
plastry antykoncepcyjne – to metoda, która cechuje się podobną skutecznością jak wkładki domaciczne, jej zaletą jest droga podania – hormony uwalniają się do krwiobiegu kobiety poprzez skórę, dzięki czemu nie dochodzi do obciążenia wątroby.

Wskaźnik Pearla to wskaźnik, który określa skuteczność metod antykoncepcyjnych. Jeśli wartość wskaźnika Pearla wynosi 5, oznacza to, że spośród 100 kobiet, 5 z nich zaszło w ciążę (pomimo stosowania zabezpieczenia).

Antykoncepcja hormonalna – jak stosować tabletki antykoncepcyjne?

Największą popularnością, jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną, cieszą się doustne środki antykoncepcyjne, czyli tabletki antykoncepcyjne. Stosuje się je przez 21 – 24 dni w cyklu owulacyjnym. Hormony zawarte w tabletkach działają wielotorowo, ponieważ mogą one blokować owulację, uniemożliwiać implantację zarodka, utrudniać przedostanie się plemników do komórki jajowej.
Na rynku dostępne są tabletki jednoskładnikowe – tzw. tabletki „mini”, które zawierają jedynie progestagen oraz tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Te drugie zawierają w sobie progesteron i estrogen i są bardziej skuteczne, ale wiążą się z większą liczbą skutków ubocznych.

Jaką antykoncepcję wybrać, by nie narazić się na skutki uboczne?

Stosowanie tabletek dwuskładnikowych jest obciążające dla wątroby, wiąże się także z większym ryzykiem powstawania zakrzepów – kobiety, które przyjmują pigułki hormonalne, są ok. 3-krotnie bardziej narażone na zakrzepicę [1].
Wskutek złego dobrania środków antykoncepcyjnych u kobiety może dojść do wielu groźnych dla zdrowia powikłań, producenci tabletek antykoncepcyjnych informują o nich w ulotce dołączonej do opakowania. Jednym z takich powikłań może być np. udar niedokrwienny mózgu.
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, jednym z przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji jest zakrzepica i trombofilia. Aby wybrać najlepszą metodę antykoncepcji i kobieta mogła bezpiecznie stosować tabletki hormonalne, warto więc, by lekarz zalecił badania krzepliwości krwi. Badanie genetyczne w kierunku trombofilii wrodzonej pomoże sprawdzić, czy kobieta nie ma predyspozycji do tworzenia się zakrzepów.
Badania genetyczne pozwalają uniknąć groźnych powikłań. Warto je wykonać w szczególności wtedy, gdy po zastosowaniu danego typu antykoncepcji kobieta źle się czuje – dzięki nim można wybrać taką metodę, która będzie dla niej odpowiednia i bezpieczna.

Źródła:
1. T. Pertyński, G. Stachowiak, L. Stefańczyk: Powikłania zakrzepowo-zatorowe w antykoncepcji hormonalnej. Czy i jak możemy zapobiegać. Zagadnienia endokrynologii ginekologicznej. Analiza przypadków w ginekologii, s. 38.

Więcej na www.badaniaprenatalne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.