9 błędów codziennego sprzątania

Jakie błędy popełniasz podczas sprzatania

Fot: Shutterstock

Nie musisz być perfekcyjną panią domu, żeby skutecznie utrzymywać porządek w mieszkaniu. Uważaj jednak na błędy. Często popełniamy je zupełnie podświadomie. Oto kilka z nich.

Używasz wszędzie tej samej szmatki

Nie można skutecznie sprzątać brudnymi przyborami. Jednych ściereczek używamy do sprzątania łazienki, innych do kuchni, jeszcze innych do wycierania kurzu w salonie. Również w trakcie sprzątania brudne ściereczki trzeba wymieniać na czyste. Jeśli tego nie robisz,  roznosisz kurz i bakterie po całym domu. Chyba nie o taki efekt chodziło?

Używasz brudnych gąbek

Gąbki świetne sprawdzają się podczas sprzątania, ale pod warunkiem, że są regularnie  dezynfekowane i wymieniane. Gąbki bywają siedliskiem bakterii, ale można sobie z tym poradzić. Wystarczy namoczyć je w wodzie, wyżąć, a potem podgrzać przez dwie minuty w mikrofalówce. Nawet jeśli tak postępujesz, staraj się gąbki często wymieniać.

Czyścisz okna kiedy świeci słońce

Zaskakujące? Chociaż mycie okien podczas słonecznych dni jest znacznie bardziej przyjemne, ciepło sprawia, że detergent za szybko wysycha, zostawiając na szkle brzydkie smugi. Poczekaj z myciem okien na bardziej pochmurny dzień.

Nie pierzesz toreb

Pierzesz zasłony, koce, kapy, ręczniki, ale czy pamiętasz o torbach z materiału, w których przynosisz zakupy? Zbierają się w nich resztki jedzenia, które psują się i nawet gniją. Pamiętaj, żeby prać torby raz na dwa tygodnie, po uprzednim dokładnym wytrzepaniu okruchów.

Przeładowujesz zmywarkę

Jeśli włożysz do niej zbyt dużo naczyń, płyn czyszczący może nie dotrzeć do wszystkich zakamarków. Masz dużo naczyń? Lepiej podzielić je na dwa cykle zmywania.

Za bardzo ufasz zmywarce

Wrzucasz do niej rzeczy, które wcześniej powinny być choćby wypłukane, np. wyciskarkę do czosnku. Nic dziwnego, że czasem ze zmywarki wyjmujesz niezbyt dokładnie umyte naczynia.

Nie czyścisz pilotów

Pewnie nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele przenosi się na nich bakterii. Staraj się przeczyścić wszystkie piloty antybakteryjną chusteczką, przynajmniej raz w tygodniu.

Wycierasz plany z dywanu

Tyko nie pocieraj! W ten sposób możesz zniszczyć strukturę runa i dywan w tym miejscu nigdy już nie będzie wyglądał tak samo. Mokre plamy należy osuszyć ręcznikiem kuchennym lub ściereczką, do plam brudnych lepiej użyć specjalnego odplamiacza.

Ignorujesz okruszki

Zanim przeczyścisz klawiaturę antybakteryjną szmatką, odwróć ją i postaraj się wytrzepać okruszki. Monitor, podobnie jak telewizor, czyść specjalnym preparatem, ale nigdy nie rozpylaj go bezpośrednio na ekran. Najpierw zwilż nim ściereczkę (z mikrofibry), a potem przetrzyj urządzenie.

Zdarza ci się zamieszać

Nigdy nie mieszaj środków czyszczących, szczególnie wybielaczy z preparatami z amoniakiem. Takie eksperymenty nie pomogą w sprzątaniu, a są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Zapominasz o detalach

Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga. Nie zapominaj o miejscach takich jak klamki, karnisze, kontakty, listwy przypodłogowe, żyrandole. Nie zawsze o tych zakamarkach pamiętamy, a tam często zbierają się prawdziwe pokłady kurzu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.