8 pytań o wodę z cytryną

8 pytań o wodę z cytryną

Fot: pxhere

Jak się okazuje woda z cytryną wcale nie jest tak dobra dla organizmu jak myślałaś.

Dietetycy, blogerzy czy influencerzy od lat spierają się na temat korzyści picia codziennie wody mineralnej. Jedni twierdzą, że oczyszcza wątrobę z toksyn, wspomaga metabolizm, nawilża skórę, inni są bardziej ostrożni we wnioskach. Więcej informacji postanowił na ten temat zebrać portal Harper’s Bazaar. Wraz z ekspertami obalił kilka popularnych tez o wodzie z cytryną.

Czy woda z cytryną jest dobra dla skóry?

Kubek gorącej wody z cytryną jest często nazywany najlepszym zabiegiem kosmetycznym. Nie bez powodu. Witamina C wspomaga produkcję kolagenu i pomaga chronić skórę przed promieniami UV. Ma silne działanie przeciwstarzeniowe. Większość dietetyków radzi jednak, żeby zamiast wody z cytryną po prostu jeść cytrynę. Jej działanie będzie silniejsze.

Czy woda z cytryną pomaga zrzucić wagę?

Wielu dietetyków radzi, aby dzień zacząć właśnie od wody z cytryną. Ale jaki wpływ ma taki zwyczaj na dietę odchudzającą? Nie wiadomo. Brakuje dowodów. Udowodniono natomiast, że odchudzanie wspomaga naturalny sok grejpfrutowy.

Czy woda z cytryną jest dobra na trawienie?

Niestety, tutaj też pudło. Cytryna nie wspomaga samych procesów trawienia. Co więcej, może podrażniać jelita.

Czy woda z cytryną zwalczy przeziębienie?

W końcu jakieś dobre wiadomości. Jeśli męczy cię katar lub kaszel, postaw na kubek ciepłej wody z cytryną. Witamina C hamuje infekcję i wspiera system odpornościowy.

Czy woda z cytryną pozwala oczyścić organizm z toksyn?

Według ekspertów Harper’s Bazaar oczyszczanie organizmu z toksyn to mit.

Czy woda z cytryną działa na skórę przeciwzapalnie?

To kolejny mit. Jest dokładnie przeciwnie, sok z cytryny może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych skóry.

Czy woda z cytryną nawilża?

Wiele osób wierzy, że woda z cytryną jest bogata w elektrolity, w rzeczywistości jednak cytryna dostarcza składniki, które nie mają wpływu na nawilżenie. A zatem w tym wypadku nie ma znaczenia, czy pijesz wodę, czy wodę z cytryną.

Czy woda z cytryną poprawia pamięć?

Niektórzy wierzą, że potas i magnez zawarte w cytrynie wpływają pozytywnie na ogólny stan zdrowia, poprawiają pamięć i humor. W rzeczywistości nie ma jednak badań potwierdzających taką teorię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.