8 miejsc, które niszczą turyści

8 miejsc, które niszczą turyści

Fot: pixabay

Turyści nie zawsze są mile widziani w najpiękniejszych zakątkach świata. Nadmiar ludzi szkodzi przyrodzie.

Rozwój technologii, dostępność tanich lotów, Internet – wszystko to sprawiło, że dalekie podróże są dostępne niemalże dla każdego. I chociaż zakątki turystyczne chętnie czerpią korzyści z turystów, są też miejsca, które zamykają się przed ich napływem. Zobacz miejsca, w których turyści nie są już mile widziani.

Boracay na Filipinach

Ta mała wyspa ucierpiała tak bardzo na obecności turystów, że obecnie jest dla nich “zamknięta do odwołania”. Prezydent Filipin ogłosił w kwietniu, że zamknięcie potrwa przynajmniej 6 miesięcy, wszystko po tym, jak miejscowi urzędnicy wykryli, że wiele obiektów turystycznych nie ma podłączenia do kanalizacji i wszystkie ścieki wyrzuca do morza, blisko brzegu.

Maya Bay w Tajlandii

Jej białe plaże i krystalicznie czystą wodę znasz z filmu “Niebiańska plaża”. Popularność filmu przyciągnęła do Maya Bay większą liczbę turystów niż niebiański raj był w stanie przyjąć. Od czerwca plaża jest oficjalnie zamknięta, na czas „odrostu rafy koralowej i odbudowy ekosystemu”.

Bhutan

Małe państwo położone we wschodnich Himalajach zachwyca krajobrazami, nic więc dziwnego, że jest koniecznym punktem podróży milionów turystów. Rosnące zanieczyszczenie i smog zmusiło władze do ograniczenia przyjazdu obcokrajowców. Każdy z nich musi przejść teraz specjalne szkolenie i zapłacić ok. 1000 zł za jeden dzień pobytu.

Bali na Indonezji

Zachwycające plaże, wyjątkowa architektura, wspaniała kultura i niskie ceny sprawiają, że Bali to jedna z głównych atrakcji Indonezji. W grudniu 2017 władze ogłosiły, że ekosystem wyspy zagrożony jest katastrofą, głównie za sprawą śmieci, które zostawiają po sobie turyści.

Pig Beach na Bahamach

Nie znajdziesz tutaj mieszkańców, ale setki dzikich świń, od których plaża wzięła swoją nazwę. Pływające w oceanie świnie przyciągają miliony turystów, którzy niestety karmią zwierzęta w sposób niezgodny z ich potrzebami. W 2018 znaleziono kilkanaście martwych osobników.

Cinque Terre we Włoszech

To fragment riwiery liguryjskiej położonej pomiędzy cyplem Mesco w okolicy Levanto a przylądkiem Montenero przy Portovenere, na którym znajduje się pięć miejscowości: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Napływ turystów zmusił miejscowe władze do ograniczenia ruchu drogowego, rozpoczęto też zbiórkę pieniędzy na odbudowę miejscowej infrastruktury, którą mocno nadszarpnęła aktywna turystyka.

Machu Picchu w Peru

Najlepiej zachowane miasto Inków na świecie przyciąga rocznie miliony turystów, którzy zwiększają zagrożenie występowania osuwisk i uszkadzają słynne budowle. W 2017 roku rząd Peru był zmuszony ograniczyć ich liczbę – dzisiaj możesz zwiedzać Machu Picchu wyłącznie z oficjalnym przewodnikiem, w wyznaczonych godzinach.

Wenecja we Włoszech

Romantyczne gondole, wyjątkowa architektura i pyszne jedzenie sprawiają, że Wenecja jest jednym z ulubionych europejskich kierunków turystycznych. W 2017 2000 miejscowych maszerowało w proteście przeciwko wzrastającej turystyce i rosnącemu zanieczyszczeniu, żądając jednocześnie lepszych warunków mieszkaniowych dla mieszkańców Wenecji. Obawy wyraziło też UNESCO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.