Trądzik – FAKTY I MITY

Trądzik - mity i prawdy

Fot: Shutterstock

Trądzik to uporczywy problem, nie tylko estetyczny, ale zdrowotny. Co sprzyja jego powstawaniu? Jak możesz się go pozbyć? Co jest faktem, a co mitem?

Trądzik to problem nastolatków

MIT. Trądzik to problem zarówno nastolatków, jak i osób dorosłych. Może rozpocząć się wraz z dojrzewaniem i szybko minąć, może też wystąpić po raz pierwszy po 25 roku życia.

Na trądzik cierpi więcej kobiet niż mężczyzn

FAKT. Przynajmniej jeśli chodzi o trądzik u dorosłych. Na trądzik u dorosłych cierpi ok. 12-22% kobiet i ok. 3% mężczyzn. Specjaliści przypisują to wrażliwości kobiet na zmiany hormonalne, które często wpływają negatywnie na skórę.

Trądzik możesz odziedziczyć w genach

FAKT. Geny odgrywają dużą rolę w tym, czy będziesz musiała zmierzyć się z trądzikiem czy nie. Niektóre badania sugerują, że geny są przyczyną nawet 80% występowania trądziku. Jeśli miała go twoja mama czy babka, twoje szanse na trądzik rosną. Niestety wciąż nie wiadomo, jak skutecznie zapobiegać jego wystąpieniu.

Twój styl życia wpływa na rozwój trądziku

FAKT. Często trądzik pojawia się przy dużym i długotrwałym stresie. Niektóre badania sugerują też, że spożywanie nabiału i jedzenia z wysokim (powyżej 60) indeksem glikemicznym może przyczynić się do rozwoju trądziku.

Trądzik jest zaraźliwy

MIT. Trądzikiem nie możesz się zarazić. Powodem powstawania trądziku są nie tyle bakterie, co nieprawidłowa praca gruczołów łojowych.

Przy trądziku musisz unikać makijażu

MIT. Odpowiednio dobrane kosmetyki nie zaognią trądziku, a pomogą go ukryć. Wybieraj kosmetyki do cery tłustej, z tendencją do wyprysków. Zachowuj jednak umiar. Skóra musi też odpoczywać od kosmetyków kolorowych.

Krost nie wolno wyciskać

FAKT. Wyciskanie spowoduje powstanie blizn i zaognienie stanów zapalnych. Trądzik zamiast się zmniejszać, tylko się zwiększy.

Trądzik to sygnał problemów zdrowotnych

MIT. Chociaż niektórzy specjaliści próbowali powiązać trądzik z nietolerancją glutenu lub problemami z trawieniem, badania nie potwierdzają ich teorii. Nie szukaj danych w Internecie, ich źródła są często wątpliwe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.