Pękające pięty. Jak im zapobiegać

Pękające pięty

Fot: Shutterstock

Pękające pięty to nie tylko estetyczny, ale także bardzo bolesny problem. Skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Pękające pięty to szczeliny tworzące się w zrogowaciałej części naskórka. Mogą sięgać aż do skóry właściwej. Przy głębokich pęknięciach pojawia się krwawienie i ból, który utrudnia chodzenie. Przez pęknięcia dostają się bakterie, które powodują trudne do leczenia zakażenia.

Skąd się biorą pękające pięty?

Przyczyn pękających stóp może być kilka. Skóra pięt narażona jest na wysychanie. Sucha, zaniedbana skóra pod wpływem ciężaru naszego ciała pęka. Problemem może być też za małe lub za wąskie obuwie, nadwaga, przewlekłe choroby jak cukrzyca lub niedobór witaminy A. Pękające pięty mogą mieć też podłoże genetyczne. Jeśli miała je twoja matka lub babka, szanse na to, że i ty będziesz musiała się z nimi zmierzyć, znacznie wzrastają.

Jak zapobiegać pękającym piętom?

Leczenie pękających pięt wymaga systematyczności. Ważne jest regularne usuwanie zrogowaciałego naskórka. Raz w tygodniu wystarczy. Nie usuwaj go zbyt mocno. Jego cienka warstwa chroni stopy przed nadwrażliwością, skaleczeniami. Poza tym zapobiega też szybszemu narastaniu naskórka. Do usuwania naskórka używaj specjalnej drobnej tarki. Nie stosuj pumeksu. W jego otworach zostają resztki usuniętej skóry i bakterie. Zabieg przestaje być higieniczny.
Pomocne są także kąpiele stóp w zmiękczających solach. Po wysuszeniu stóp łatwiej z nich usunąć zrogowaciały naskórek.

Regularnie (najlepiej 2 razy dziennie) wcieraj w pięty nawilżające kremy do stóp z witaminą A. Nawilżą i zregenerują naskórek. Możesz też wcierać w stopy rozgniecioną kapsułkę z witaminą A. Jeśli naskórek jest zbyt twardy, przed snem nałóż na stopy maskę do stóp i załóż bawełniane skarpetki. Jeśli jednak zaniedbałaś stopy, warstwa naskórka jest gruba i bardzo twarda, pojawiły się drobne pęknięcia, kremy i maski nie pomogą. Konieczna jest wizyta u dermatologa, który usunie naskórek frezarką diamentową. Jeśli pęknięcia są głębokie, będziesz potrzebować kilku zabiegów. Po każdym z nich dermatolog nałoży na stopy leczniczą maskę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.