7 pytań o siwe włosy

7 pytań o siwe włosy

Fot: Photogenica

Siwe włosy, tak jak zmarszczki, są naturalnym etapem starzenia się. Jednak natura rozdziela je niesprawiedliwie. Jedni siwieją tuż po 30-tce a inni dopiero 20 lat później? Dlaczego?

Czy można powstrzymać postępujące siwienie inaczej niż tylko za pomocą farby i utalentowanego fryzjera? I czy naprawdę wszyscy muszą osiwieć?

Kiedy siwiejesz?

Większość kobiet zobaczy u siebie pierwsze siwe włosy już po przekroczeniu 30 roku życia. W okolicy 50 roku życia średnio połowa włosów na głowie jest siwa.

Dlaczego siwiejesz?

Z wiekiem organizm przestaje produkować melaninę odpowiedzialną za kolor włosów. Włosy stają się siwe i bardziej sztywne.

Czy możesz zatrzymać siwienie?

Kwestia siwienia jest w dużej mierze sprawą genetyki, ale proces ten przyspiesza stres, dieta czy zmiany hormonalne. Siwe włosy możesz maskować farbą, płukankami, ale siwienia zatrzymać się nie da.

Dlaczego jedni siwieją szybciej niż inni?

Odpowiedź brzmi, bo masz takie geny. Jeśli twoja mam lub tata zaczęli siwieć wcześnie, najprawdopodobniej i ciebie wcześnie spotka ta przyjemność. Najwcześniej siwieją ludzie rasy białej, ale warto też wiedzieć, że siwienie przyspieszają też niektóre choroby: problemy z tarczycą, cukrzyca czy niedokrwistość.

Czy odpowiednia dieta opóźni siwienie?

Jeśli chcesz nieco opóźnić siwienie, trzymaj się diety bogatej w białko, jedz dużo ryb, jajek. Dbaj o odpowiedni poziom żelaza, wapnia, cynku, witaminy D, B12 i B6. Kontroluj ich poziom zwłaszcza gdy jesteś wegetarianką lub weganką.

Czy każdy środek na siwe włosy jest dobry?

Do pielęgnacji siwych włosów wybieraj produkty, w których składzie znajdziesz kwasy Omega 3 i miedź. Kwasy nawilżają i odżywiają włosy, a miedź wspomaga produkcję melaniny, ta z kolei opóźnia siwienie.

Czy warto masować skórę głowy?

Tak. Masując skórę głowy przy myciu, dostarczasz do mieszków włosowych odpowiednie składniki odżywcze, stymulujesz krążenie i porost włosów.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.