7 przypraw na zdrowie

 

7 przypraw na zdrowie

7 przypraw na zdrowie

Przyprawy od tysięcy lat wykorzystywane są nie tylko w kuchni, ale także w medycynie. Wiele przypraw ma korzystne działanie na twoje zdrowie.

Imbir

Imbir używany jest w tradycyjnej medycynie od stuleci. Jeśli wierzyć jego zwolennikom, może wyleczyć wiele dolegliwości: od kataru aż po zaparcia. Napary z imbirem często przeciwdziałają mdłościom i bólom żołądka. Możesz używać świeży, sproszkowany lub kandyzowany imbir. Smak każdego z nich lekko się różni, ale działanie pozostaje takie samo.

Rozmaryn

Śródziemnomorskie zioło jest nie tylko świetnym dodatkiem do zup, pomidorowych sosów, chleba i mięsa, ale także doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Rozmaryn pomaga w problemach trawiennych, jest świetny na brak apetytu.

Kurkuma

Jednym z jej głównych elementów jest kurkumina, związek o działaniu antynowotworowym i przeciwzapalnym. Kurkumina jest też przeciwutleniaczem. Ma przeciwdziałać nowotworom prostaty, piersi, skóry i jelita.

Papryczki chili

Ostry smak papryczki zawdzięczają kapsaicynie. Oprócz posmaku, kapsaicyna jest też znana z działania przeciwbólowego. Krem oparty na tym składniku okazał się bardzo skuteczny w leczeniu bólu np.: na bliznach po operacji chirurgicznej. Papryczki chili pomagają także na trawienie.

Czosnek

Wiele badań sugeruje, że czosnek znacząco zmniejsza ryzyko rozwinięcia nowotworu żołądka, jelita, trzustki czy piersi. Pomaga wydalać toksyny z organizmu, wspomaga system odpornościowy, zmniejsza ciśnienie krwi.

Mięta pieprzowa

Miętę wykorzystywano już 1000 lat temu, głównie jako lek na problem z trawieniem, skurcze, wzdęcia, zatrucia pokarmowe i biegunki. Pita jako napar czy ziołowa herbatka, była doskonałym remedium na bolące gardło. Miętę możesz kupić gotową do zaparzenia w sklepie, możesz też samodzielnie zalać świeże liście i pić napar.

Rumianek

Wywar z rumianku pomaga na bezsenność, bóle zębów, skurcze brzucha. Stosuje się go na rozluźnienie mięśni, a także w walce z trądzikiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.