7 niehigienicznych rzeczy, które robisz codziennie

7 niehigienicznych rzeczy, które robisz codziennie

Fot: Shutterstock

Przestrzegasz zasad higieny? Na pewno? Oto bardzo niehigieniczne czynności. Znasz je?

Dotykasz pieniędzy

Okazuje się, że bakterie uwielbiają pieniądze. Na monetach i banknotach można ich znaleźć więcej niż na desce klozetowej, w końcu toalety się sprząta, gotówki raczej nikt nie myje.   Określenie „brudne pieniądze” zyskuje zupełnie nowe znaczenie. Może lepiej płacić kartą?

Korzystasz z bankomatu

Nawet jeśli twoje ręce są nieskazitelnie czyste, tego samego nie możesz powiedzieć o powierzchni, którą wcześniej dotknęło… no właśnie, ile osób? Trudno wstukiwać PIN przez rękawiczkę czy chusteczkę, najlepiej więc szybko umyć ręce.

Pijesz bezpośrednio z butelek i puszek

Pewnie nie myślisz o tym, jak długą drogę przebyły zanim trafiły do twojej kuchni. Od producenta, przez transport, magazyn, ręce sprzedawców… Brr. Może lepiej przelać napój do szklanki?

Używasz telefonu

Twoja komórka jest czysta, bo nie dotyka jej nikt poza tobą? To złudzenie. Przypomnij sobie, gdzie korzystasz z telefonu. W autobusie, na ulicy, sklepie, czasem w toalecie? Ty myjesz ręce, ale bakterie na telefonie zostają. Pot, ślina, martwy naskórek i ciepło stwarzają im tu świetne miejsce do życia. Jak często czyścisz swój telefon? Nigdy? Pewnie teraz zmienisz zdanie.

Korzystasz z testerów

Testery w drogeryjnych szafach kosmetycznych to siedlisko bakterii i pleśni. Pomadki, konturówki, cienie do powiek, maskary – w próbkach tych produktów może się kryć najwięcej niebezpieczeństw. Lepiej wypróbować produkt na grzbiecie dłoni lub wybrać kolor „na oko”, niż pomalować usta pomadką, której wcześniej użyło kilkadziesiąt osób. Po co się narażać choćby na zarażenie wirusem opryszczki.

Robisz zakupy

A co w tym niehigienicznego? Nic, jeśli nie korzystasz z supermarketowego koszyka. Pomyśl, ile osób dotykało go przed tobą wciągu jednego dnia, tygodnia, w ostatnim miesiącu… Czy wszyscy byli zdrowi i mieli czyste ręce? Wątpliwe.

Trzymasz szczoteczkę do zębów na półce

To już przesada? Niekoniecznie. Pewnie nie wiesz, że zarazki z toalety mogą podczas spuszczania wody rozprzestrzenić się na odległość nawet dwóch metrów. Lepiej schować szczoteczkę w łazienkowej szafce. Tak na wszelki wypadek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.