Sen jest sprzymierzeńcem zdrowia i urody. W czasie snu nasz organizm odpoczywa, a skóra regeneruje się. Poznaj największe mity na temat snu i budź się rano wypoczęta, piękna i pełna energii!
“Człowiek jest jedynym zwierzęciem, które kładzie się spać, kiedy nie jest śpiące, i wstaje, kiedy jest senne” – Dave Gneiser.
Mit: Sen przed północą jest bardziej wartościowy
Sen jest najbardziej wartościowy, gdy trzymasz się planu ustalonego przez zegar biologiczny. Jeżeli nie jesteś śpiąca przed północą, zmuszanie się do snu może zrujnować całą noc.
Mit: Powinnaś unikać drzemek
Drzemka jest bardzo korzystna dla możliwości intelektualnych. Najlepiej robić drzemki po południu. Drzemka nie jest znakiem osłabienia, złego stanu zdrowia, lenistwa albo braku wigoru. Jest pozostałością po dwufazowości rytmu spania. Może podwyższać wydajność w drugiej połowie dnia. W ciepłych krajach prawo do poobiedniej drzemki bywa nawet zagwarantowane ustawowo. Na hasło „sjesta” w środku dnia zamykane są sklepy i urzędy, pustoszeją ulice, a tubylcza ludność udaje się na spoczynek. Miejscowe władze, świadome, że praca podczas upalnych popołudniowych godzin może być tylko udręką – wręcz zachęcają współobywateli do drzemki w środku dnia.
Mit: Ludzie, którzy śpią krócej, żyją dłużej
Najlepszą prognozą długowieczności jest zapewnienie snu zgodnie z naturalnym rytmem człowieka. Ci, którzy trzymają się własnego rytmu, często śpią krócej, ponieważ ich sen i wypoczynek są efektywniejsze. Szybciej się regenerują. Ci którzy śpią niezgodnie z własnym rytmem, potrzebują więcej czasu do regeneracji. A często po długim śnie i tak czują się zmęczeni. Ponadto niektórzy ludzie potrzebują więcej snu, inni mniej.
Mit: Budzik pomaga wyregulować rytm snu
Jedyną słuszną drogą, by realizować zdrowy rytm snu, jest chodzenie spać tylko wtedy, gdy czujesz się naprawdę śpiąca i budzenie się naturalnie bez zewnętrznej interwencji.
Mit: Cisza i ciemność jest ważna dla snu
To może być numer jeden we wskazówkach dla osób cierpiących na bezsenność. W sypialni, gdy śpisz, powinno być cicho i ciemno. Łatwiej zaśniesz. Jednak najważniejszym czynnikiem, który sprawia, że zasypiamy bez problemów, jest dobry stan zdrowia i naturalny rytm organizmu. Ludzie, którzy chodzą spać zgodnie z własnymi potrzebami, na ogół nie maja problemu z zaśnięciem. Wykazują również nadzwyczajną tolerancję na dźwięki: głośno grający telewizor, radio czy odgłosy za oknem).
Mit: Senność jest oznaką lenistwa
Nadmierna senność, nieprzemijające odczuwanie zmęczenia mogą być sygnałami toczących się w organizmie procesów chorobowych. Bywają jednymi z pierwszych objawów cukrzycy, anemii, chorób nerek, tarczycy, wątroby; mogą być pomocne w rozpoznawaniu zespołu bezdechu nocnego. Warto więc, przy okazji najbliższego spotkania z lekarzem rodzinnym, wspomnieć również o nadmiernej skłonności do marzeń o drzemce.
Mit: Ludzie dzielą się na „skowronki” i „sowy”
Powszechnie uważa się, że to, czy lubimy zrywać się z łóżka wcześnie rano czy też stajemy się aktywniejsi wieczorem, jest sprawą genetyczną. Prawda jest taka, że czas naszej aktywności zależy od trybu życia i przyzwyczajeń, które nabywaliśmy przez lata. Przy odrobinie silnej woli z „sowy” możemy stać się „rannym ptaszkiem”, a więc genetyka nie ma z tym nic wspólnego.
Tekst Marta Dudzińska