7 grzechów głównych nieudanego makijażu

bledy_makijaz

Makijaż podkreśla urodę kobiety. O ile jest odpowiednio dobrany i dobrze wykonany. Jakie są najczęstsze błędy, które popełniamy w makijażu?

1. Za ciemny podkład

Nie ma nic gorszego niż podkład różniący się odcieniem od reszty ciała. Na dzień wybieraj fluid maksymalnie zbliżony do koloru skóry, a na wieczór o ton jaśniejszy. W sklepie sprawdzaj kolor na żuchwie przy dziennym świetle. Użycie zbyt ciemnego podkładu skutkuje tym, że twarz wygląda, jakby była jedyną partią ciała poddawaną kąpielom słonecznym, z kolei użycie zbyt jasnego podkładu tworzy efekt wampirzej maski. Stąd tylko krok, by dodać sobie dodatkowych 10 lat. Często ta różnica w odcieniach jest też widoczna na styku z kością żuchwy i na krawędziach skroni. Osoby, które lubią nakładać kilka warstw, powinny kupić podkład o ton jaśniejszy lub delikatniejszy krem BB. Jeśli masz do zakrycia niedoskonałości, nałóż na nie punktowo dobrze napigmentowany korektor, zamiast wklepywać tonę podkładu. Aby uniknąć efektu maski, podkład nakładaj także na szyję.

2. Postarzanie cieniami

Kobiety dojrzałe powinny unikać opalizujących cieni – światło załamujące się w zagłębieniach powiek uwydatnia zmarszczki. Kobiety dojrzałe powinny zapomnieć również o cieniach w kremie. Jednak stosując bazę pod cienie, zamaskujesz zmarszczki i przedłużysz trwałość makijażu. Nanieś bazę na powieki, przypudruj i dopiero wtedy sięgnij po cienie. Jeśli nie masz bazy, może ją z powodzeniem zastąpić odrobina podkładu.

3. Przerysowane brwi

Brwi to jeden z ważniejszych atrybutów naszej twarzy, który stanowi o naszym wyglądzie. Warto więc poświęcić im trochę uwagi i ładnie je podkreślić. W podkreślaniu należy jednak zachować umiar! Pamiętajcie, że brwi muszą wyglądać naturalnie. Zbyt ciemne brwi to często wynik użycia kredki lub cienia o nieodpowiednio dobranym kolorze. Kolor kosmetyku powinien być o jeden ton jaśniejszy niż kolor włosów. Dzięki temu brwi będą dobrze wyglądać. Dwie nienaturalne ciemne kreski postarzają i wyostrzają rysy twarzy.

4. Źle nałożony rozświetlacz

Jeśli nie masz idealnej cery to niestety nałożenie rozświtetlacza na całą twarz spowoduje, że będziesz wyglądać cudownie tylko przed lustrem, a pół godziny później twoja twarz będzie sprawiała wrażanie naolejowanej. Rozświetlacz podkreśla każdą odrobinę sebum na twarzy. Dlatego mając cerę mieszaną i tłustą w sferze T nie nakładaj rozświetlacza na czoło, nos czy brodę. Fajnie wygląda rozświetlacz na skroniach lub tuż pod łukiem brwiowym, albo w tzw. łuku kupidyna tuż nad ustami.

5. Nieużywanie bazy i kremu

Primer przedłuża trwałość makijażu, sprawiając że twarz wygląda świeżo od rana do wieczora, albo… od wieczora aż do rana, jeśli mówimy o imprezowym look’u. Baza wygładza cerę, wypełnia pory i drobne zmarszczki, pomagając wszystkim zastosowanym na nią produktom stopić się ze skorą. Nie warto go pomijać, szczególnie jeśli make-up ma prezentować się nienagannie przez wiele godzin.

Powinnaś też zawsze przestrzegać kolejności aplikacji kosmetyków. Na umytą i przygotowaną płynem micelarnym twarz nakładaj krem nawilżający z filtrem SPF, czekaj aż się wchłonie, następnie aplikuj primer i dopiero na tak przygotowaną skórę nanoś podkład. Pomijanie etapu lekkiego lotionu pielęgnującego cerę, podobnie jak rezygnowanie z bazy, kończy się nietrwałym, szybko ścierającym się make-upem.

6. Naśladowanie innych

Naszej koleżance czy jakiejś gwieździe może być przepięknie w danym makijażu oczu albo w odcieniu szminki, nam może już kompletnie nie pasować. To samo z obecnie panującymi trendami w makijażu – trzeba dopasować je do siebie, a nie na odwrót. Ostatnio niesamowicie modne są usta w kolorze bardzo ciemnego fioletu i ciemnego burgunda. Pasują one naprawdę niewielu osobom, trzeba mieć piękny krój ust, żeby dobrze wyglądać w tych odcieniach, a szminka musi być nałożona perfekcyjnie.

7. Lekceważenie demakijażu

Zapominanie o demakijażu albo niedokładny demakijaż to duży błąd. Czy wiesz, że naukę w szkołach makijażu zaczyna się od lekcji o prawidłowym zmywaniu kosmetyków kolorowych? Wieczorem jesteśmy zmęczone i marzymy jedynie o tym, by położyć się spać, przez co często zapominamy o dokładnym demakijażu. Niestety pozostawiony na skórze makijaż wywołuje podrażnienia, przesusza skórę, a przy dużej ilości korektora, podkładu, pudru cera staje się niedotleniona. To wszystko prowadzi do szybszego starzenia się skóry.

fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

Tekst Marta Dudzińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.