60% z nas nie może zasnąć w niedzielę wieczorem. Dlaczego?

Fot: Photogenica

Normalnie nie masz problemów z zasypianiem i tylko w ten jeden wieczór w tygodniu przeżywasz katusze. Skąd się biorą problemy z zaśnięciem w niedzielę?

Jest niedziela wieczorem. Chcesz iść wcześniej spać, przykrywasz się kołdrą i… no właśnie nic. Nie możesz zasnąć. Przewracasz się z boku na bok, zerkasz na zegarek i liczysz, za ile godzin musisz wstać. Denerwujesz się, o spokojnym śnie możesz zapomnieć. Naukowcy szacują, że problemy ze snem w niedzielę może mieć nawet 60% społeczeństwa. Dlaczego?

Zaburzasz swój stały rytm snu

W tygodniu śpisz mniej. Kładziesz się później, wstajesz wcześniej. Organizm jest przyzwyczajony do takiego rytmu i gdy chcesz go zmienić, jest zdezorientowany. A jeśli do tego w niedzielę rano pospałaś dłużej, trudniej jest zasnąć wcześniej.

Jesteś zestresowana

Niestety w niedzielę wieczorem zaczynasz też myśleć o obowiązkach, które cię czekają w poniedziałek. Zamiast spokoju odczuwasz stres i niepokój, a te skutecznie przeszkadzają w zaśnięciu. Dobrym sposobem na odgonienie złych myśli jest poczytanie książki.

Lekarze badający problem radzą, aby w niedzielę pójść spać wtedy, kiedy chcemy, a nie wtedy, kiedy wydaje nam się, że powinniśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.