6 uniwersalnych hobby

6 uniwersalnych hobby

Fot: Shutterstock

Świetnie jest mieć hobby, coś czemu oddajemy się z prawdziwą pasją. To doskonały sposób na wypoczynek, czasem na utrzymanie kondycji lub zapewnienie sobie zastrzyku energii i lepszego samopoczucia. Czasem hobby pomaga też wypracować zdolności: kreatywność, umiejętność radzenia sobie ze stresem, produktywność. Wiesz które?

Hobby, którym możesz się oddawać we wnętrzach

Medytacje

Medytacje pomagają wzmocnić koncentrację i system odpornościowy organizmu. To świetny sposób na zneutralizowanie poczucia niepokoju, depresji, rozładowanie negatywnych uczuć i stresu. Wszystko, abyś mogła wzmocnić swoją codzienną produktywność. Nie musisz poświęcać medytacji dużo czasu. Wystarczy zacząć od kilku minut dziennie (bardziej zaawansowane osoby medytują nawet godzinę), aby znaleźć wewnętrzny spokój i chwilę wytchnienia. Znajdź ciche miejsce, załóż na uszy słuchawki, włącz ulubioną muzykę. Jeśli jesteś w domu, spróbuj usiąść na podłodze. Szybko przekonasz się, że ta chwila wyciszenia daje ci dodatkowy zastrzyk energii, a medytacja to coś, bez czego nie możesz się obejść.

Gry komputerowe

Cieszące się złą sławą wśród rodziców gry  komputerowe mogą mieć też dobre działanie. To doskonały sposób na szybkie rozładowanie stresu. Psychologowie zgodnie twierdzą, że  usprawniają też zdolności poznawcze i wzmacniają szybkość podejmowania decyzji.

Haftowanie

Czasem nazywa się je medytacją dla osób nadpobudliwych. Chociaż to nie hobby dla wszystkich, wiele osób znajduje spełnienie właśnie w czasochłonnym, drobiazgowym wykonywaniu kolejnych haftów. To tanie hobby, które możesz wykonywać w każdym miejscu: w podróży, podczas czekania w kolejce czy oglądania telewizji. Psychologowie chwalą haftowanie jako doskonały sposób na rozwój kreatywności, która pozwoli łatwiej podchodzić do zadań w pracy.

Hobby, które uprawiać możesz na dworze

Spacery

Najlepiej po lesie lub w parku. Wystarczy, że oderwiesz się od swojego codziennego otoczenia. Długość spaceru uzależnij od własnej kondycji. Kiedy przyzwyczaisz się do chodzenia, będziesz mogła zwiększyć tempo i dystans. Wiele osób wierzy, że taki spacer wzmacnia produktywność. Nie tylko pomaga utrzymać siłę i poprawić wytrzymałość fizyczną, ale też rozładowuje stres poprzez przeniesienie cię w miejsce, którego nie kojarzysz z codziennym źródłem niepokoju. Wracasz bardziej wypoczęta i lepiej nastawiona do zadań, które masz przed sobą.

Jazda na rowerze

To nie tylko sport wzmacniający kondycję fizyczną. Jeśli jeździsz na rowerze, stymulujesz budowę nowych komórek mózgowych w hipokampie. Zacznij od przejażdżki rano. Energia, którą zapewni ci aktywność fizyczna, wzmacnia twoją produktywność, która przyda ci się w pracy. Jazda na rowerze i dostęp do dużej ilości świeżego powietrza wzmacnia też kreatywne myślenie, co pozwoli łatwiej rozwiązywać problemy.

Wspinaczka

Nie musisz mieszkać w górach, aby ją uprawiać. Świetnie sprawdzi się też ścianka wspinaczkowa. Poza fizycznymi korzyściami, wspinaczka pozwoli rozwinąć zdolności poznawcze, rozładować stres i wyznaczać sobie cele do osiągnięcia.

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.