5 zasad koloryzacji włosów w domu, aby osiągnąć efekt jak z salonu fryzjerskiego

fot.pixabay.pl

Koloryzacja włosów to świetny sposób na zmianę wizerunku. Nie tylko pozwala uzyskać krótkotrwały i jednocześnie ekstrawagancki odcień włosów, ale umożliwia też trwałą zmianę koloru fryzury. Żeby go przeprowadzić, nie trzeba udawać się do salonu.

Koloryzację włosów można przeprowadzić samodzielnie w domu. Jednak, żeby efekt całej procedury był zadowalający, dobrze jest zastosować się do pięciu ważnych zasad.

1/ Wybór koloru

Wybierając właściwy odcień farby do koloryzacji włosów, należy wziąć pod uwagę naturalny kolor włosów oraz typ karnacji. Najbardziej naturalny efekt daje nałożenie mieszanki o dwa lub trzy tony ciemniejszej lub jaśniejszej od aktualnego odcienia kosmyków. Szatynki o chłodnym typie urody oraz blondynki o porcelanowej cerze powinny sięgać po zimne odcienie farb. Najlepszym wyborem będzie popielaty lub platynowy blond, mahoń oraz czarny z fioletowym akcentem. Posiadaczki ciepłego typu cery, najlepiej będą wyglądać w złocistych blondach i brązach, miedziach oraz odcieniach miodowych. Lepiej unikać odcieni, które podkreślają niedoskonałości, jak np. czerwony, który uwypukli widoczne naczynka lub piaskowy blond, który nie sprawdzi się w przypadku szarej i zmęczonej cery.

2/ Odpowiedni produkt

Wybór odpowiedniego produktu do koloryzacji włosów uzależniony jest od efektu, jaki ma zostać osiągnięty. Jeśli zmiana odcienia kosmyków ma być jedynie chwilowa, warto sięgnąć po szamponetkę. To specyfik, który nie zawiera amoniaku, dzięki czemu pigmenty nie wnikają do wnętrza włosa i zmywają się już po 6-8 umyciach głowy. Nieco trwalsze są szampony i kremy koloryzujące, których efekt utrzymuje się na włosach do 28 myć. Tego typu preparaty są najczęściej stosowane do przyciemnienia lub rozjaśnienia fryzury o 1-2 tony lub zamaskowania siwych włosów. Ich główną zaletą jest to, że zmywają się równomiernie, dzięki czemu nie powodują powstawania odrostów. Do najbardziej radykalnej zmiany koloru włosów należy użyć trwałej farby, najczęściej na bazie amoniaku, której pigmenty wnikają w głąb kosmyków i nie zmywają się podczas mycia. Jedynym mankamentem wynikającym z jej użycia są pojawiające się odrosty.

3/ Przygotowanie włosów

Dwa dni przed koloryzacją lepiej nie myć głowy. Dzięki temu, na kosmykach wytworzy się warstwa lipidowa, która stanowi naturalną ochronę przed działaniem chemicznych składników farby. Warto również przed zabiegiem wykonać regenerację włosów, by wzmocnić ich strukturę i odpowiednio nawilżyć. Nałożenie maseczki czy odżywki spowoduje, że farba będzie wnikać równomiernie, a kosmyki nie utracą swojego blasku na skutek farbowania.

4/ Przeprowadzenie koloryzacji

Koloryzacja włosów to proces, który należy przeprowadzić sprawnie. Składniki farby najlepiej nałożyć na włosy od razu po wymieszaniu. Nawet w przypadku kilkuminutowej zwłoki, efekt końcowy może być inny od pożądanego, a wszystko dlatego, że farba bardzo szybko się utlenia. Warto również pamiętać o tym, że nie należy niczym przykrywać włosów pokrytych farbą. Ręcznik czy foliowa torebka zahamują utlenianie, czyli proces niezbędny do przeprowadzenia koloryzacji. Warto przestrzegać zalecanego czasu koloryzacji włosów. Jeśli farba zostanie spłukana zbyt szybko, może się okazać, że nowy kolor jest niewidoczny lub przybrał niepożądany odcień. Przetrzymywanie farby powoduje podrażnienia skóry głowy i niszczy kosmyki.

5/ Pielęgnacja po zabiegu

Koloryzacja włosów może spowodować, że włosy będą wycieńczone i mocno osłabione. Żeby szybko zregenerować kosmyki, dobrze jest wzmocnić je odżywką. Można użyć w tym celu specjalnego preparatu przeznaczonego do pielęgnacji włosów farbowanych. Taki specyfik nie tylko domknie łuski kosmyków i je wygładzi, ale też zapobiegnie wypłukiwaniu koloru. Oprócz odżywki, na farbowane włosy dobrze jest nałożyć raz w tygodniu specjalną maskę regenerującą, która pomoże przywrócić im elastyczność i odpowiednie nawilżenie.

Koloryzacja włosów w domu ma wiele zalet. Jest nie tylko wygodna i niedroga, ale też prosta i szybka w przeprowadzeniu. Podstawą udanego farbowania jest wybór właściwego odcienia i dobór odpowiednich kosmetyków. Szamponetki, szampony koloryzujące, farby do włosów, spraye, pianki i inne specyfiki potrzebne do przeprowadzenia domowej koloryzacji, można znaleźć na tej stronie: http://www.rossmann.pl/produkty/koloryzacja-w%C5%82os%C3%B3w,5725. Później tylko należy nałożyć farbę zgodnie z zaleceniami i zmiana wizerunku gotowa!

1 Comment

  • Oliwia napisał(a):

    Koloryzacja naprawdę potrafi zniszczyć włosy 🙁 na szczęście w sklepach są już farby, które nie mają aż tak destrukcyjnego działania. Ja ostatnio odkryłam cameleo omega z olejkowym serum i włosy po farbowaniu rzeczywiście są mięciutkie i lśnią 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.